وبلاگ

تاثیر درجه آسیاب قهوه بر روی طعم قهوه چه میزان است؟

Coffee-Grinders ORG

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که قهوه ای درست کنید که پس از آن هر چقدر زحمت بکشید نتوانید طعم و مزه آن را تکرار کنید؟ احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که پیاده سازی چه فرمولی در آن قهوه باعث شده که طعم آن برای همیشه زیر دندان شما باقی بماند؟ این مسئله حتی می تواند در انتخاب کافه ای که از آن قهوه می خرید هم تاثیرگذار باشد. مسئله ای که شاید شما را از آن سر شهر برای خوردن یک کاپ قهوه خوش طعم به این سر شهر بکشاند.

تأثیر درجه آسیاب قهوه بر روی طعم قهوه یکی از مواردی است که افراkدی که با قهوه سروکار دارند بسیار مهم است و برای آنها بسیار مهم است که چه چیزی بر چه چیزی تاثیر میگذارد.

Coffee-Grinders 1

 

تأثیر درجه آسیاب بر طعم قهوه

شما زمانی می توانید عصاره گیری از قهوه را به حد اعلای خود برسانید که تا حد امکان سطح تماس آب را با قهوه افزایش دهید. این کار باعث می شود که در یک بازه زمانی مشخص موفق به استخراج عصاره بیشتری از قهوه شوید. برخلاف تصوری که احتمالا با خواندن این جمله در ذهن شما شکل گرفته است، دانه های درشت تر قهوه سطح تماس کمتری با آب دارند.

به عبارت بهتر این دانه ها راحتتر آب را از خود عبور می دهند. در نتیجه فرصتی برای برهمکنش با آب و آزادسازی رایحه و عطر برایشان وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر درشت بودن دانه های قهوه باعث می شود که دانه های کمتری در یک کاپ جای بگیرند. در نتیجه به همان نسبت از توانایی قهوه برای آزادسازی عطر خود کاسته خواهد شد. اما این موضوع به این معنا نیست که دانه های خیلی ریز و پودرهای خیلی نرم قهوه کاملا بدون ایراد هستند! اگر درجه آسیاب را طوری تنظیم کنید که دانه های قهوه تبدیل به یک پودر بسیار نرم شوند، احتمالا نتیجه ای که نصیبتان خواهد شد یک قهوه بسیار تلخ است که مرز میان بو و مزه آن مشخص نیست. با توجه به این موارد تأثیر درجه آسیاب قهوه را نادیده نگیرید.

آسیاب یار و یاور همیشگی شخصی است که عاشق قهوه است. کافی است که می تواند او را حتی در مجامع جهانی نیز تبدیل به یک چهره در ساخت قهوه های منحصر به فرد کند. از همین رو تأثیر درجه آسیاب بسیار میتواند تاثیرگذار باشد. درجه آسیاب نکته ای است که حتی کوچکترین تغییر در آن می تواند طعم و مزه قهوه را از این رو به آن رو کند.

درجه آسیاب می تواند در مقدار تلخی قهوه تاثیر مستقیم داشته باشد. به عبارت بهتر این صفحه کوچک مدرج تعیین کننده نهایی طعم قهوه است. زمانی که شما درجه آسیاب را به درستی تنظیم کرده باشید، می توانید به خوبی عصاره قهوه را استخراج کنید. این فرایند را عصاره گیری قهوه مینامند. فرایندی که در آن دانه های قهوه هرچه از طعم و عطر در چنته دارند روی دایره آب داغ ریخته و در اختیار شما قرار می دهند.

چه نوع آسیاب قهوه ای را انتخاب کنیم؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اندازه دانه های قهوه هستند که به شما می گویند چه نوع آسیاب قهوه ای را باید برای درست کردن قهوه انتخاب کنید. به همین دلیل است که آسیاب های مختلفی نیز برای ساخت هریک از این قهوه استفاده می شوند. در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید که هر درجه آسیاب از قهوه برای چه دستگاهی مناسب تر است:

زمانی که درجه آسیاب را بر روی درشتترین حالت خود تنظیم می کنید، احتمالا هدف شما باید استفاده از ابزارهایی مانند بورد کافی، قهوه ساز یا کابوی کافی باشد. اگر کمی درجه آسیاب را بچرخانید و آن را روی درشت یا تنظیم کنید، می توانید از دانه های به دست آمده به عنوان مواد اولیه در ابزارهای فرنچ پرس یا قهوه ساز پروکولاتور استفاده کنید.

Coffee-Grinders 3

البته اگر بخواهید طعم قهوه را بچشید یا اصطلاحا هدفتان انجام فرایند کاپینگ باشد، باید دانه های قهوه خود را با این اندازه آسیاب کنید. اگر دانه های قهوه خیلی ریز باشند، در روش فرنچ پرس از فیلتر عبور کرده و نوشیدنی نهایی شما اندکی کدر و گل آلود می شود. بنابراین حتما متناسب با سوراخ های موجود روی فیلتر دستگاه، میزان آسیاب دانه های قهوه را تنظیم کنید. پودر قهوه ای که با این درجه آسیاب شده باشد، برای تهیه قهوه کولد برو هم مناسب است.

دانه های متوسط درشت دانه هایی هستند که از نظر اندازه به دانه های شن شباهت دارند. برای استفاده از این دانه ها باید ابزارهای کمکس و کافه سولو را در فهرست ابزارهای موجود خود داشته باشید. دانه هایی با اندازه متوسط همانند شن های ریز یا بیشتر برای قهوه سازهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. این در صورتی است که در خود از فیلتر کاغذی استفاده نکنید.

دانه های ریز نیز خوراک دستگاه های اسپرسوساز، موکاپات و استاوتاپ هستند. برای دستگاه اسپرسوساز اگر میزان آسیاب قهوه کمی بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد، نوشیدنی نهایی رقیق و به اصطلاح بی حال از آب در می آید. در موکاپات هم اتفاق مشابهی می افتد: پودر قهوه در انتهای فنجان جمع شده و ظاهر نازیبایی ایجاد می کند. البته باید توجه داشته باشید که برای استفاده پودر قهوه در دستگاه اسپرسوساز اندکی میزان آسیاب آن را نسبت به موکاپات ریزتر در نظر می گیریم.

در نهایت اگر علاقه به قهوه ترک یا عربی دارید، باید درجه آسیاب خود را بر روی خیلی ریز تنظیم کنید. به این ترتیب پودر نهایی شما شبیه یک آرد قهوه ای رنگ خواهد شد که با استفاده از ایبریک یک نوشیدنی خوش طعم به شیوه شرقی را به شما خواهد داد.

انواع درجه در آسیاب قهوه

Coffee-Grinders 5

ریزی یا درشتی ایده‌آل قهوه شما عمدتاً بستگی به این دارد که قرار است قهوه را به چه شیوه‌ای دم کنید. به طور کلی اگر شما دانه‌ها را بسیار درشت آسیاب کنید قهوه نهایی شما پس از دم کردن طعم و رایحه ضعیفی خواهد داشت و بالعکس چنانچه دانه‌ها را خیلی ریز خرد کنید، طعم قهوه نهایی بیش از حد تلخ خواهد شد. بنابراین تغییرات کوچک در درجه می‌تواند به طرز چشمگیری بر طعم نهایی قهوه شما تأثیر بگذارد. به طور کلی درجه آسیاب به سه دسته کلی تقسیم می‌شود.

درجه ریز آسیاب

این سایز برای دم‌آوری اسپرسو مناسب است و برای درست کردن آن دستگاه‌هایی مانند دستگاه اسپرسو یا موکاپات (بیالتی) مورد نیاز است.

درجه متوسط آسیاب

این سایز برای دم‌آوری انواع فیلتر کافی‌ها مناسب بوده و برای درست کردن این نوع قهوه‌ها عمدتا یه یکی از دستگاه‌های قهوه ساز فیلتری، وی سیکست، کمکس کالیتا نیاز خواهید داشت.

درجه درشت آسیاب

این سایز برای دم‌آوری قهوه‌ توسط ابزارهایی مانند فرنچ پرس و کلور مناسب است.

چگونه میزان درجه آسیاب بر طعم آن مؤثر است؟

عناصر مختلفی بر طعم قهوه شما تأثیر می گذارد: اندازه آسیاب، زمان دم آوری، دمای آب، دانه های قهوه و درجه برشته کاری آن ها که باید به آنها توجه کرد. این موارد به عبارت زیر میباشند.

دانه های قهوه: همه دانه ها مثل هم نیستند. ریشه ها و خاستگاه های مختلف، انواع قهوه و روش های فرآوری همگی تأثیر متفاوتی در طعم و مزه نوشیدنی شما دارند.

سطح تفت و برشتگی دانه قهوه: اگر دانه قهوه کم و ملایم برشته شود، قهوه شما مزه اسیدی ( یا به اصطلاح عموم  ترش ) می دهد. سطح رست بیش از حد بو داده، تلخ و دودی خواهد بود. اما در این بین، یک دنیا تفاوت وجود دارد: برشته های سبک، میوه ای و اسیدی هستند. تفت های متوسط ​​شیرینی بیشتری دارند. و برشته کاری های تیره بادی و تن واری زیادی با دوز تلخی و طعم های معمولاً  کمتر پیچیده ای دارند. (به همین دلیل، اکثر کافه های تخصصی حد وسط یعنی جایی تفت بین ملایم و متوسط ​​را انتخاب می کنند).

زمان عصاره گیری: قهوه هرچه زمان دم آوری بیشتری داشته باشد، عناصر بیشتری عصاره گیری می کنید.

دمای آب: هرچه آب داغ تر باشد، میزان بیشتری عصاره گیری می کنید. نهایتا با سایز و درجه میزان آسیاب قهوه، یکی از قدرتمندترین ابزار برای کنترل عصاره گیری را در اختیار دارید.

Coffee-Grinders 4

در صورتی که اندازه آسیاب قهوه مناسب نباشد، چه می‌شود؟

اگر اندازه ی ایده آل آسیاب شدن دانه ها را انتخاب کنید، قهوه ی متعادل، شیرین و خوشمزه ای خواهید داشت. اما اگر اندازه آسیاب قهوه مناسب نباشد چه اتفاقی می افتد؟

ویل فریث، نماینده شرکت تولید کننده با تجهیزات مودبار است که تجهیزات بخار و دم آوری قهوه  تولید می کند. او در این باره می گوید که اگر دانه های قهوه آسیاب شده بیش از حد بزرگ باشند، معمولا شما بادی کمتر و فنجانی رقیق تر خواهید داشت، زیرا تعداد ترکیبات کمتری در دسترس خواهند بود. به یاد داشته باشید، هر چه اندازه دانه آسیاب شده درشت تر باشد، مساحت سطح کمتری در معرض آب قرار گرفته و نرخ عصاره گیری آهسته تر خواهد بود.

از طرفی دیگر وقتی اندازه دانه های آسیاب شده خیلی ریز باشد عصاره گیری زیادی خواهید داشت. ویل در این باره می گوید که در نتیجه این امر ممکن است قهوه شما طعم تلخ تر و غلیظ تری داشته باشد. در این صورت حتی دور از ذهن نیست که قهوه شما کدرتر هم بشود.

دانه های قهوه شما: از آنجا که طعم هر قهوه یکسان نیست، هنگام خرید دانه های جدید، باید درجه آسیاب قهوه خود را تنظیم کنید تا بهترین طعم دهنده های ممکن را بدست آورید.

دستگاه دم آوری: دستگاه های مختلف ممکن است به سایزهای مختلف آسیاب نیاز داشته باشند. به عنوان مثال اسپرسو را در نظر بگیرید: این کار نیاز به یک آسیاب ریز دارد. از طرف دیگر برای فرنچ پرس اندازه آسیاب درشت تر قهوه مناسب است.

دلایل زیادی برای این تفاوت وجود دارد. فرنچ پرس نیاز به زمان بیشتری برای دم آوری دارد. این مدت زمان حدود 4 دقیقه است. دانه  آسیاب شده درشت تر به مقابله با این زمان طولانی پرداخته و روند عصاره گیری را کند می کند. اسپرسو، زمان عصاره گیری کوتاهی دارد، معمولا 20 تا 30 ثانیه  و از فشار برای گذراندن آب از میان قهوه متراکم و فشرده شده استفاده می کند. به همین دلیل اندازه ریز آسیاب قهوه برای اسپرسو مناسب تر است.

سطوح رست و برشتگی دانه قهوه: ویل در این باره معتقد است که درجات مختلف برشته شدگی تنها بر روی اینکه کدام طعم ها را می توانید عصاره گیری کنید، تأثیر نمی گذارند بلکه بر سرعت عصاره گیری طعم ها نیز تأثیر می گذارند. رست های تیره قهوه قابلیت حل شدن بیشتری در آب دارد چون زمان بیشتری حرارت دیده اند و این بدان معناست که سرعت عصاره گیری بیشتر می شود. به طور کلی  استفاده از سایز درشتر آسیاب برای رست های تیره و سایز کوچکتر برای رست های ملایم تر پیشنهاد شده است.

جمع بندی

تأثیر درجه آسیاب قهوه بر طعم قهوه از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر به اندازه آسیاب قهوه، میزان درجه آسیاب قهوه و چند مورد مهم دیگر بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *