آموزشی, وبلاگ

چرا به آسیاب قهوه احتیاج داریم؟

coffee-grinder ORG

یکی از نوشیدنی‌هایی که از دیرباز در بین ما ایرانی‌ها بسیار رواج داشت قهوه است. قهوه یک نوشیدنی بسیار محبوب و انرژي‌زا است که به ویژه در بین جوانان بسیار محبوب است. قهوه به صورت دانه‌های گیاه است و برای رسیدن به نوشیدنی قهوه باید دانه‌ها را آسیاب کرد. به همین دلیل استفاده از آسیاب‌ برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه الزامی است. این آسیاب‌ها انواع مختلفی دارند. اگر شما هم دوست دارید با انواع آسیاب قهوه و کاربرد آن‌ها آشنا شوید تا انتهای مقاله با ما بمانید.

coffee-grinder 1

ضرورت استفاده از آسیاب قهوه چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا باید از آسیاب قهوه استفاده کنید؟ قهوه به صورت پورد و آسیاب شده را به راحتی می‌توانید از تمام مغازه‌های قهوه فروشی در سطح شهر تهیه کنید. پس لزوم داشتن آسیاب برای قهوه چیست؟ دانه‌های قهوه وقتی سابیده می‌شوند عطر و طعم بسیار مطلوبی دارند و وقتی به مدت طولانی به صورت پودر باقی بمانند این عطر و طعم دلنشین را از دست می‌دهند.
در صورتی که اگر شما خودتان دانه قهوه را آسیاب کنید و سپس قهوه درست کنید مزه بسیار متفاوتی را تجربه خواهید کرد. همچنین دستگاه‌های مختلف به درجه متفاوتی از پودر قهوه نیاز دارند و شما می‌توانید با داشتن آسیاب شخصی به راحتی هر چقدر که می‌خواهید دانه‌های قهوه را پودر کنید.

 

قهوه پریمیوم چیست

قهوه پریمیوم قهوه ای است که از دانه هایی با طعم منحصر به فرد تهیه می شود که با دقت خاصی پردازش می شود. این نوع قهوه معمولاً نسبتاً گران است، اما برخی افراد به دلیل طعم آن ترجیح می دهند. دانه‌های قهوه پریمیوم معمولاً در مکان‌های جغرافیایی خاص مانند بخش‌هایی از کارائیب رشد می‌کنند. منبع delighted cooking

از لحاظ کیفیت قهوه پریمیوم درست پس از قهوه اسپشیالیتی قرار می‌گیرد. این نوع قهوه همانند قهوه اسپشیالیتی کیفیت بسیار خوبی دارد اما برخلاف قهوه اسپشیالیتی، تمامی دانه‌های قهوه پریمیوم کاملا سالم نیستند و ممکن است شمار بسیار اندکی دانه‌های خراب و آسیب دیده‌ی قهوه میان آنها یافت شود که کمی طعم قهوه را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما می‌توان گفت که قهوه پریمیوم همچنان طعم و رایحه‌ی بسیار مطلوبی دارد و معمولا امتیازی میان 70 تا 79 را از 100 طبق استانداردهای SCA کسب می‌کند.

 

انواع آسیاب قهوه

آسیاب‌های قهوه انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداختیم.

آسیاب دندانه‌ای

یکی از انواع آسیاب نوع دندانه‌ای آن است که از جمله پرکاربردترین‌ آسیاب‌ها نیز است. شما این نوع از آسیاب را در اکثر مغازه‌های قهوه فروشی مشاهده خواهید کرد. این مدل از آسیاب دو نوع دارد که به مدل‌های دندانه قیفی و دندانه صفحه‌ای معروف است. این آسیاب‌ها بسیار بهم شبیه هستند و فقط از نظر نوع تیغه و سرعت چرخش تیغه با هم متفاوت هستند.
اگر به پودر قهوه که توسط آسیاب قهوه دندانه‌ای پودر شده است نگاه کنید خواهید دید که پودر کاملا یک‌دست است و این موضوع از ویژگی‌های بارز این نوع آسیاب است.

coffee-grinder 2

آسیاب قهوه دندانه‌ای قیفی

در این مدل از آسیاب از صفحات سرامیکی و فلزی به شکل موج‌دار استفاده می‌شود. دانه‌های قهوه در بین این دو صفحه قرار می‌گیرند و به پودر تبدیل می‌شوند. فاصله بین دو صفحه قابل تنظیم است و با تنظیم این دو فاصله توسط کاربر می‌توان درجه آسیاب شدن دانه‌های قهوه را مشخص کرد. این آسیاب‌ها سرعت‌های مختلفی دارند که هر کدام در حد استاندارد تعیین شده است. لذا از ایجاد حرارت در طول آسیاب شدن جلوگیری می‌کند. زیرا حرارت در این مرحله می‌تواند طعم و عطر قهوه را تغییر دهد.

coffee-grinder 3

آسیاب دندانه‌ای صفحه‌ای

در این مدل از آسیاب تیغه‌هایی روی صفحه طراحی و تعبیه شده است که در طول فرایند آسیاب این دو صفحه مقابل هم قرار می‌گیرند. با استفاده از این نوع آسیاب می‌توانید پودر قهوه‌های مناسب هر نوع قهوه‌ای را تهیه کنید. اگر بخواهید برای سرو قهوه اسپرسو پودر قهوه را با این نوع دستگاه آسیاب کنید باید فاصله بین صفحات را کاهش دهید.

آسیاب مخصوص اسپرسو

یک سری از آسیاب‌های قهوه در بازار موجود است که کاربرد صنعتی دارد و مناسب قهوه اسپرسو است. این نوع از آسیاب‌ها نوع تخصصی‌تر آسیاب‌های دندانه‌ای هستند که برای کافی‌شاپ‌ها کاربرد دارد. امکان قرار دادن دستی فیلتر در این آسیاب وجود دارد و کار کردن با این آسیاب‌ها بسیار راحت است. همچنین به دلیل دقت بالایی که این دستگاه در میزان آسیاب کردن دانه قهوه به کار می‌برد و همچنین کیفیت بالایی که دارد قهوه‌های بسیار با کیفیتی هم از این دستگاه خارج می‌شود.

آسیاب تیغه‌ای برقی

یک نوع دیگر از آسیاب قهوه نوع تیغه‌ای برقی نام دارد. دو تیغه فلزی کوچک در این دستگاه تعبیه شده است که توسط یک موتور الکتریکی حرکت می‌کنند. تیغه‌ها در این دستگاه بسیار شبیه مخلوط‌کن‌های خانگی است. سرعت بسیار بالای چرخش این تیغه‌ها باعث پودر شدن دانه‌های قهوه می‌شود. اما در این مدل از آسیاب امکانات زیادی وجود ندارد و میزان پودر شدن دانه‌های قهوه بستگی به میزان سرعت و میزان چرخشی دارد که شما اعمال می‌کنید. در واقع شما باید به طور چشمی دائما میزان پودر شدن دانه‌‌های قهوه را بررسی کنید.

coffee-grinder 4

آسیاب دستی

این نوع از آسیاب به صورت دستی کار می‌کند و فقط برای حجم بسیار کم دانه‌ قهوه مناسب است. مثلا اگر در منزل هستید و می‌خواهید یک فنجان قهوه بنوشید می‌توانید از این آسیاب استفاده کنید. در این آسیاب دانه‌ها به صورت ریز و درشت اسیاب می‌شوند و به صورت یک پودر همگن نخواهد بود. اما برای استفاده در منزل مناسب است.

آسیاب صنعتی (غلتکی)

این دستگاه برای بارگذاری حجم بالایی از دانه قهوه مناسب است و استفاده صنعتی دارد. در این دستگاه چند غلتک وجود دارد که باعث خرد شدن دانه‌های قهوه‌ای می‌شود که از بین این غلتک‌ها عبور می‌کنند. از این دستگاه در کارخانجات استفاده می‌شود و حتی در کافی‌شاپ‌ها هم این دستگاه‌ها را نخواهید دید.

چرا باید آسیاب قهوه بخریم؟

اگر بخواهید همیشه از یک نوع قهوه بنوشید می‌توانید از پودرهای آماده استفاده کنید. اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که گذشت زمان باعث می‌شود خواص پودر قهوه تغییر کند. قهوه دیگر طعم و عطر اولیه را نخواهد داشت و حتی خاصیتش را از دست می‌دهد. نکته دیگر اینکه اگر شما بخواهید قهوه ترک بنوشید باید از یک پودر قهوه کاملا نرم استفاده کنید.
اما برای نوشیدن یک فنجان اسپرسو آن پودر قهوه مناسب نیست. شاید هم دوست داشتید یک فنجان قهوه فرانسوی میل کنید و اگر بخواهید برای تمام این‌ها از پودرهای آماده استفاده کنید به دردسر می‌افتید. زیرا قطعا زمان زیادی طول می‌کشد تا چندین پودر قهوه متفاوت را تمام کنید و از نیمه‌های بسته پودر قهوه دیگر مزه اولیه را حس نخواهید کرد.
به همین دلیل توصیه می‌شود که یک آسیاب قهوه مناسب تهیه کنید و از دانه‌ قهوه استفاده کنید. به این شکل هر بار هوس کنید که نوع خاصی از قهوه را بنوشید متناسب با میزان پودر شدن نوع قهوه می‌توانید دانه‌های قهوه را آسیاب کنید.

آیا از نوشیدن قهوه بد خسته شدید؟

وقتی بافت قهوه همگن و یک دست آسیاب نشود باعث می‌شود تا قهوه به خوبی دم نکشد و شما قهوه‌ای را بنوشید که از نوشیدن آن احساس خوشایندی پیدا نکنید. همچنین عدم تناسب در دانه‌های پودر شده ممکن است باعث ایجاد ترشی یا تلخی بیش از حد قهوه شود. در این حالت شما هر بار که قهوه دم می‌کند طعم متفاوتی را تجربه می‌کنید که این اصلا خوشایند نیست.
بنابراین بهتر است از دستگاه آسیاب مناسب و با کیفیتی استفاده کنید تا بتوانید پودر قهوه با کیفیتی هم دریافت کنید.

آیا کسانی که گاهی قهوه می‌خورند هم باید آسیاب قهوه تهیه کنند؟

اگر شما جزو کسانی هستید که گاهگاهی قهوه می‌نوشید و اصطلاحا معتاد به نوشیدن قهوه و دریافت کافئین نیستید تهیه آسیاب قهوه برای شما اولویت بیشتری دارد. شاید بپرسید چرا؟ زیرا اگر شما یک بسته ۲۵۰ گرمی پودر قهوه تهیه کنید مدت‌ها طول خواهد کشید تا آن را مصرف کنید و مسلما بیش از نیمی از پودر قهوه‌ای که خریده‌اید قابل استفاده نخواهد بود.
شاید بگویید این پودر قهوه که خراب نیست یا قهوه که کپک نمی‌زند. اما وقتی آن را دم کنید و میل کنید متوجه تغییر طعم آن خواهید شد. بهترین کار این است که یک آسیاب برای قهوه خریداری کنید و هر زمان که هوس کردید مقداری دانه قهوه را آسیاب کنید و از نوشیدن یک فنجان قهوه که عطر دانه‌های تازه آسیاب شده آن تمام فضای خانه را پر می‌کند لذت ببرید.

آسیاب برقی بهتر است یا دستی؟

coffee-grinder 5

پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که شما آسیاب را برای کجا می‌خواهید. اگر صاحب یک کافی‌شاپ هستید مسلما آسیاب برقی بهتر است. زیرا هم کاربرد بسیار راحت‌تری دارد و هم برای پودر کردن قهوه در مقدار زیاد مناسب‌تر است. آسیاب‌های دستی چون با استفاده از نیروی دست دانه‌‌ها را پودر می‌کنند سرعت پایین‌تری دارند و یکنواختی اندازه‌ دانه‌‌های پودر شده هم بسیار کم است.
اما آسیاب قهوه دستی قیمت پایین‌تری دارد و شما به راحتی می‌توانید یک آسیاب دستی تهیه کنید. اگر از هزینه برای شما مهم نیست پیشنهاد می‌کنیم یک آسیاب برقی تهیه کنید تا هر زمان که خواستید بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

هر چه در مورد آسیاب قهوه لازم است بدانید

باید به این نکته توجه کنید که میزان آسیاب کردن دانه‌های قهوه و شیوه‌ای که برای این کار استفاده می‌کنید بر عصاره و طعم نهایی قهوه تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. اگر شما همه چیز را از دانه قهوه گرفته تا فیلترهای پریمیوم را درجه یک تهیه کنید اما با درجه نامناسبی قهوه را آسیاب کنید نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

آیا برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه قوانینی وجود دارد؟

اینکه شما چه قهوه‌ای دوست دارید بنوشید و یا از چه شیوه‌ای برای دم کردن قهوه استفاده می‌کنید در اینجا تاثیر گذار نیست. وقتی از آسیاب قهوه صحبت می‌کنیم در واقع از فرایند خرد شدن دانه‌‌های رست شده قهوه صحبت می‌کنیم که می‌خواهیم در طی فرایند آسیاب کردن عطر و روغن موجود در دل این دانه‌ها را خارج کنیم.

  • برای اینکه به بهترین نتیجه برسید لازم است نکاتی را رعایت کنید که شامل موارد زیر است.
  • قبل از دم کردن قهوه دانه‌ها را آسیاب کنید.
  • از نظر میزان ریز و درشتی پودر درجه مناسب را انتخاب کنید.
  • از یک آسیاب با کیفیت همراه با تیغه‌های مناسب استفاده کنید.
  • همیشه آسیاب خود را تمیز نگه دارید.
  • رعایت این موارد در کیفیت محصول نهایی بسیار تاثیرگذار است.

آشنایی با انواع درجه آسیاب قهوه

همان طور که متوجه شدید آسیاب‌ها درجات مختلفی دارند و میزان خرد شدن دانه‌های قهوه به میزان تنظیم این درجه بستگی دارد. اگر برای قهوه اسپرسو قصد آماده کردن پودر قهوه دارید باید بدانید که با استفاده از دستگاه‌های مختلف این زمان از چیزی حدود ۲۵ تا ۳۰ ثانیه تا زمانی معادل ۱تا ۴ دقیقه متفاوت است. در این بازه‌های زمانی عصاره گیری دانه‌های قهوه انجام می‌شود.

انتخاب درجه مناسب

انتخاب درجه مناسب برای آسیاب قهوه بستگی به این دارد که شما می‌خواهید به چه طعمی برسید. اگر دانه‌های قهوه را خیلی آسیاب نکنید مشخص است که طعم قهوه ضعیف خواهد شد. اما اگر بخواهیم به طور کلی در مورد درجات آسیاب صحبت کنیم باید بگوییم سه دسته کلی برای آسیاب کردن قهوه وجود دارد.

درجه ریز

درجه ریز که به آن fine هم گفته می‌شود برای پودر قهوه اسپرسو مناسب است. اگر از دستگاه اسپرسو ساز یا موکاپات استفاده می‌کنید این درجه برای آسیاب مناسب است.

درجه متوسط

به درجه متوسط medium هم می‌گویند. این نوع از درجه پودر برای قهوه‌هایی مناسب است که در طول فرایند دم کردن از صافی استفاده می‌کنند.

درجه درشت

در این درجه دانه‌های قهوه کمی درشت هستند و برای دم آوری این دانه‌ها به فرنچ پرس و کلور نیاز است.

آسیاب قهوه از کجا آمد؟ | تاریخچه آسیاب قهوه

تا اینجا به اهمیت وجود آسیاب قهوه و تاثیر آن بر طعم و بوی قهوه پی بردید. اما آسیاب از کجا آمد و چه تاریخچه‌ای دارد؟ جالب است بدانید که بشر قبل از کشف دانه قهوه آسیابش را ساخته بود. اولین بار رومی‌ها ۱۳۵۰ سال قبل از میلاد مسیح چیزی ابداع کرده بودند که کار آسیاب کردن را انجام می‌داد و از آن دستگاه برای آسیاب گندم و تهیه آرد استفاده می‌شد.

coffee-grinder 6
قهوه در اتیوپی کشف شد و از آنجا به سایر کشورهای دنیا ارسال شد. ابتدا از ابزارهای ساده‌ای مانند هاون برای خرد کردن دانه‌های قهوه استفاده می‌شد. ام اگر بخواهیم به اولین آسیاب مخصوص قهوه اشاره کنیم باید بگوییم این آسیاب اولین بار توسط ترک‌ها یا ایرانی‌ها ساخته شده است. در اروپا هم فردی به نام نیکلاس بوک دستگاهی ساخت که برای آسیاب دانه‌های قهوه به کار می‌رفت. همراه با پیشرفت تکنولوژي این آسیاب‌ها هم پیشرفت کردند و در حال حاضر انواع مختلفی از آسیاب‌های برقی با قدرت‌های مختلف در بازار موجود است.

کلام آخر

قهوه یک نوشیدنی بسیار محبوب و پرطرفدار در تمام دنیا است و در بین ایرانی‌ها نیز بسیار محبوب است. از زمان‌های بسیار دور و قبل از ورود چای به ایران توسط انگلیسی‌ها ایرانیان عادت به نوشیدن قهوه داشتند و حتی در مراسم خاکسپاری قهوه به میهمانان تعارف می‌شد. هنوز هم در بعضی از شهرهای ایران در زمان خاکسپاری قهوه سرو می‌شود و این نشان از قدمت این نوشیدنی دارد. استفاده از آسیاب قهوه به شما کمک می‌کند تا هر زمان که خواستید قهوه بنوشید از پودر قهوه تازه استفاده کنید و از عطر و طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *