آموزشی

لولر چیست و چه کاربردی دارد؟

Lawler-tool-for-making-coffee ORG

آیا می‌دانید لولر چیست و چه کاربردی دارد؟ در هنگام تهیه قهوه اسپرسو به ابزاری نیاز داریم که به آن لولر می‌گویند. لولر نقش مهمی در بهبود طعم و عطر نهایی قهوه ایفا می‌کند. لولر در خانواده تمپر قرار دارد و معمولا به نقش مهم آن در تهیه یک قهوه اسپرسوی خوشمزه کمتر توجه می‌شود. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم شما را با این ابزار کوچک و کاربردی برای تهیه یک شات اسپرسوی خوش ‌عطر آشنا کنیم. اگر شما هم دوست دارید با این وسیله کاربردی برای باریستاها آشنا شوید تا انتهای مقاله در کنار ما بمانید.

Lawler tool for making coffee ORG

لولر چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما هم دوست دارید بدانید که لولر چیست باید به این نکته توجه کنید که یکی از مواردی که در میزان عطر و طعم قهوه بسیار تاثیرگذار است میزان مجاورت آب با پودر قهوه است. برای تهیه یک شات اسپرسو باید پودر قهوه را درون پورتافیلتر بریزید و آن را در جای صحیح خودش قرار دهید. اگر پودر قهوه به اندازه کافی تمپ نشود آب به راحتی از بین پودر عبور می‌کند و مجاورت کمی با پودر قهوه برقرار می‌شود.
اما اگر پودر با ابزار لولر به خوبی تمپ و فشرده شود آب به اندازه کافی در تماس با قهوه قرار می‌گیرد و به این شکل عطر و طعم مد نظر برای یک شات قهوه اسپرسو را در یک فنجان قهوه احساس خواهید کرد. وقتی تماس آب با پودر قهوه به اندازه کافی نباشد قهوه خروجی بسیار رقیق خواهد بود و این نوع قهوه مورد پسند مشتریان نخواهد بود.

آیا لولر همان تمپر است؟

یکی از مواردی که ممکن است افراد زیادی به آن فکر کنند این است که تمپر همان لولر است. اما این تفکر اشتباهی است. درست است که لولر در خانواده تمپر جای دارد اما همان تمپر نیست. در حقیقت لولر یک ابزار تخصصی برای تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز برقی است. لولر برای درست کردن سایر قهوه‌ها کاربردی ندارد.
در پاسخ به این سوال که لولر چیست باید بدانید که وقتی شما پودر قهوه را درون پرتافیلتر می‌ریزید باید سطح آن را صاف کنید. این کار توسط لولر انجام می‌شود تا حفره‌های ایجاد شده روی سطح از بین برود و آب بتواند برای زمان بیشتری در تماس با قهوه بماند. وقتی سطح قهوه صاف شد حالا با تمپر آن را کمی فشرده می‌کنید که به این کار به اصطلاح تمپ کردن قهوه می‌گویند. به این شکل خروجی بهتری از دستگاه خواهید گرفت.

تنظیم کردن لولر| لولر چیست؟

لولر دارای سه بخش است. یک سطح فلزی دارد دارای طراحی ۳ لبه‌ای یا اصطلاحا پره‌ای است. کار این بخش صاف کردن سطح قهوه است. یک بخش روی بخش فلزی قرار می‌گیرد که نقش کنترل کننده دارد. اگر کاربر پودر قهوه زیادی در داخل پورتافیلتر بریزد با استفاده از این بخش متوجه می‌شود و مجبور می‌شود ارتفاع لولر را زیاد کند. بخش سوم روی این دو بخش قرار می‌گیرد و باعث قفل شدن صفحات لولر می‌شود. بعد از اتمام تنظیم لولر را می‌پیچانید تا تمام قطعات آن محکم شود.

نحوه کار کردن با لولر قهوه

کار کردن با لولر قهوه کار سختی نیست و بعد از مدت کوتاهی کاملا به آن مسلط خواهید شد. برای اینکه یک شات قهوه اسپرسوی استاندارد میل کنید باید به اندازه‌ای پودر قهوه داخل پورتافیلتر بریزید که بعد از استفاده از لولر و تمپ کردن، سطح قهوه حدود ۵ میلی‌متر از لبه پورتافیلتر فاصله داشته باشد. این میزان قهوه حدود ۷ گرم خواهد شد.
حالا که به طور کامل با این مفهوم که لولر چیست آشنا شدید می‌توانید با استفاده از آزمون و خطا میزان قهوه مناسب را پیدا کنید و نحوه کار با لولر را بیاموزید. در بعضی از لولرها قسمت سوم که باعث قفل شدن لولر می‌شود به صورت یک پیچ تعبیه شده است.

ویژگی‌های مهم لولر قهوه

لولر قهوه دارای ویژگی‌هایی است که باید بدانید. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است.

وزن

یکی از موارد مهمی که باید برای انتخاب لولر به آن توجه کنید وزن لولر است. وزن لولر در میزان فشرده شدن پودر قهوه تاثیر دارد. بعضی از لولرها سبک هستند و برای فشردن کافی و مناسب پودر قهوه لازم است تا فشار دست را بیشتر کنید. اگر هم لولر بیش از اندازه لازم سنگین انتخاب شود باعث خستگی باریستا می‌شود. پس دانستن اینکه لولر چیست به تنهایی کافی نیست و باید ویژگی‌های یک لولر قهوه خوب را هم بدانید.

قطر

هر دستگاه اسپرسو سازی دارای اندازه پورتافیلتر مخصوص خودش است و به همین دلیل اندازه قطر لولرها نیز با هم متفاوت است. قطرهایی که در بازار برای تمپرها مشاهده می‌کنید شامل ۴۹، ۵۱، ۵۳، ۵۷ و ۵۸ میلی‌متر است. به همین دلیل باید این موضوع را در نظر بگیرید و در انتخاب لولر با سایز مناسب دقت کافی را اعمال کنید.

جنس

لولرها نقش مهمی در کیفیت قهوه دارند و دارای جنس‌های مختلفی هستند. اما قسمت بسیار مهم لولر پایه آن است. این قسمت در تماس با پودر قهوه است و جنس آن در طعم قهوه تاثیر گذار است. یکی از انواع لولرهای ساده نوع پلاستیکی آن است که دارای کاربری بسیار راحت است. اما اگر از نوع بی‌کیفیت آن استفاده کنید بعد از گذشت مدتی حالت اولیه خود را از دست می‌دهد و کج می‌شود. همچنین پلاستیک‌های بی کیفیت چون سبک هستند فشار مناسبی روی پودر قهوه ایجاد نمی‌کند.

انواع سطح لولر قهوه

اینکه لولر چیست موضوعی است که به آن پرداختیم. اما باید بدانید لولرها با تمام سادگی که دارند تنوع هستند. برای بیان تنوع لولرها می‌توان گفت لولرها با توجه به نوع سطحی که دارند در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند که در ادامه به انواع آن‌ها اشاره کردیم.

لولر با سطح تخت

یکی از انواع لولرها، لولر با سطح تخت است که باعث می‌شود در حین تمپ کردن قهوه تمام سطح پودر از تماس یکسانی بهره‌مند شود.

لولر با سطح شیاردار

اگر وقتی سطح قهوه را تمپ کردید یک سری خطوط دایره‌ای شکل روی سطح دیدید باید بدانید که از لولر شیاردار استفاده کرده‌اید. به دلیل شیارهای موجود در این لولرها آب به خوبی روی سطح قهوه جریان می‌یابد. البته این شیارها شستشوی این لولرها را سخت می‌کند. به همین دلیل همه باریستاها این نوع از لولرها را انتخاب نمی‌کنند و در گروه لولرهای متداول نیستند.

لولر چند پره

لولرها در مدل‌های دو، سه و چهار پر در بازار موجود است.

لولر قهوه سایز ۵۸

شاید در یک کافی شاپ ابزارهای مختلفی را دیده‌اید و یا نام وسایل مختلفی را شنیده‌اید. ممکن است نام لولر را هم بشنوید و با خودتان بگویید که لولر چیست. لولر برای باریستا یک ابزار کار مفید است و همان‌طور که قبلا هم مطرح شد لولرها دارای انواع و سایزهای مختلفی هستند که سایز ۵۸ و ۵۱ در دسته پرمصرف‌ها قرار دارد. از لولر سایز ۵۸ بیشتر در دستگاه‌های اسپرسوساز صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می‌شود. این لولرها در جنس‌های پلاستیکی و استیل در بازار موجود هستند. جنس‌های تمام استیل کیفیت بالاتری دارند و از نظر شکل ظاهری هم زیباتر هستند. به همین دلیل بیشتر از طرف باریستاها انتخاب می‌شوند.

چطور یک تمپینگ موفق انجام دهیم

ابتدا باید مقدار مناسبی از پودر قهوه را در پورتا فیلتر دستگاه اسپرسو ساز بریزید. سپس با انگشت سطح قهوه را صاف کنید. در ادامه باریستا با یک وسیله مانند چنگک پودرهای قهوه را یک دست می‌کند تا همه‌ جای پورتافیلتر از یک حجم مشخصی از پودر قهوه پر شود.
در ادامه سطح قهوه را با لولر صاف کنید. باید لولر را روی سطح پودر قهوه بگذارید و در جهت ساعتگرد بچرخانید تا کاملا صاف شود. وقتی می‌خواهید پودر قهوه را تمپ کنید باید نکاتی را رعایت کنید. برای یک تمپ کردن خوب باید مچ دست با آرنج زاویه ۹۰ درجه بسازد و برای رسیدن به این وضعیت شخص باید کاملا صاف بایستد.
ابتدا فشار کم وارد کنید و سپس فشار بیشتری وارد کنید. وقتی فشار تمپر بیشتر شد سرعت چرخش را کم کنید. به این شکل هوا از بین حفرات باقی‌مانده از پودر خارج می‌شود. وقتی پودر قهوه را فشرده می‌کنید باید ارتفاع قهوه به نصف کاهش یابد. خوب سطح قهوه را چک کنید و اگر حفره‌ای برای عبور آب ندیدید یعنی میزان تمپ کردن کافی بوده است.

در هنگام خرید لولر قهوه به چه نکاتی باید توجه کنیم

محال است که یک باریستای حرفه‌ای و کاربلد نداند که لولر چیست. اما بسیاری از افرادی که تجربه باریستا را ندارند با لولر آشنایی چندانی نخواهند داشت.

  • به همین دلیل وقتی می‌خواهید لولر قهوه بخرید باید به نکات زیر توجه کنید.
  • باید لولر متناسب با پورتافیلتر انتخاب شود. پس در مورد سایز و اندازه لولر کاملا دقت کنید.
  • جنس و کیفیت لولر قهوه بسیار مهم است و معمولا نوع استیل از سایر جنس‌ها با کیفیت‌تر است.
  • مدل لولر نیز مهم است و باید برای استفاده باریستا مناسب انتخاب شود.
  • بهتر است به برند لولر قهوه هم توجه کنید و از برندهای معتبر خرید را انجام دهید.

آیا با اعمال فشار زیاد تمپر قهوه تلخ می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. اگر باریستا در هنگام استفاده از لولر و تمپر فشار زیادی به سطح قهوه وارد کند در نهایت شات اسپرسوی شما به شدت تلخ خواهد شد. میزان تلخی ایجاد شده به این دلیل بسیار بیشتر از حد معمول است و از جانب مشتری قابل قبول نخواهد بود.

قیمت و خرید لولر | لولر چیست؟

وقتی یک دستگاه اسپرسو ساز دارید قطعا می‌دانید که لولر چیست و چه نقش مهمی در کیفیت شات اسپرسوی شما دارد. اگر لولر شما خراب شده است و یا می‌خواهید یک لولر خوب تهیه کنید می‌‌توانید به فروشگاه‌های مخصوصی که محصولات قهوه و ابزارهای مربوط به آن را می‌فروشند مراجعه کنید و یا به صورت مجازی از فروشگاه‌های معتبر لولر مناسبی را خریداری نمایید. قیمت لولر قهوه با توجه به جنس و برند آن متفاوت است و در بازه ۲۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متفاوت است.

چرا باید پودر قهوه را تمپ کرد

وقتی می‌خواهید یک قهوه خوش طعم و خوش عطر تهیه کنید که در آن از دانه‌های قهوه خبری نباشد و یک لایه سبک خامه‌ای روی سطح شات اسپرسو دیده شود باید نکات زیادی را رعایت کنید. اگر به آب روانی که از دل کوه‌ها خارج می‌شود نگاهی بیندازید خواهید دید که گل و لای موجود در آب توسط سنگ‌ها و شن‌ریزه‌های در طول مسیر گرفته می‌شود.
این همان فرایندی است که در هنگام تهیه قهوه طی می‌شود. اگر پودر قهوه به اندازه کافی فشرده نشود وقتی آب از درون آن عبور می‌کند مقداری از این پودر را با خودش به درون فنجان می‌برد. به این شکل علاوه بر اینکه قهوه شما دارای پودر دانه‌های قهوه خواهد بود که به صورت ناخالصی در فنجان دیده می‌شود، رقیق و کم مزه هم خواهد بود. علاوه بر آن از آن کف خامه‌ای اسپرسو هم خبری نخواهد بود. به این شکل قهوه اسپرسوی شما به یک فنجان قهوه بد تبدیل می‌شود که باعث نارضایتی مشتری خواهد شد.

باریستا و لولر

باریستاها در مورد اینکه لولر چیست و چه اهمیتی در طعم قهوه دارد تحقیق و بررسی انجام می‌دهند و با هم اتفاق نظر دارند که به کارگیری لولر در بهبود طعم اسپرسو تاثیرگذار است. به همین دلیل معمولا از لولر و تمپر برای فشرده سازی قهوه در پورتافیلتر دستگاه اسپرسو ساز استفاده می‌کنند.

کلام آخر| لولر چیست؟

در این مقاله سعی کردیم شما را با این موضوع که لولر چیست و چه کاربردی دارد آشنا کنیم. همان طور که گفته شد نقش لولر در میزان همگن کردن سطح پودر قهوه در پورتافیلتر بسیار مهم است. بدون استفاده از لولر نمی‌توان به خوبی قهوه را تمپ کرد. لولرهای استیل با اینکه کمی نسبت به انواع پلاستیکی سنگین‌تر هستند اما کیفیت بالاتری دارند و از طول عمر بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها برخوردار هستند.
در هنگام خرید لولر حتما از اندازه پورتافیلتر مطمئن شوید و یا پورتافیلتر را با خودتان ببرید. زیرا انتخاب اشتباه اندازه لولر باعث می‌شود نتوانید از آن استفاده کنید. در اکثر فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانید به راحتی انواع مختلفی از لولر را مشاهده کنید و ویژگی‌های هر کدام را بررسی کنید. در نهایت نمونه مورد نظرتان را خریداری نمایید. اگر می‌‌خواهید برای منزلتان یک لولر تهیه کنید می‌توانید از نظر یک باریستا در مورد استفاده کنید تا بتوانید خرید بهتر و مطمئن‌تری را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *