آموزشی, دستور پخت | طرز تهیه

با دستگاه اسپرسوساز چه چیزهایی می توان درست کرد؟

با دستگاه اسپرسو ساز چه چیزهایی می توان درست کرد؟

طرز تهیه انواع قهوه با دستگاه اسپرسو ساز

پس از تهیه یک دستگاه اسپرسوساز، اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که با دستگاه اسپرسو ساز چه چیزهایی می توان درست کرد؟ دستگاه اسپرسوساز از جمله دستگاه‌هایی است که در سال‌های اخیر برای تهیه انواع نوشیدنی‌های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی شما به کافه مراجعه می‌کنید، ممکن است اسم نوشیدنی‌های قهوه بر پایه اسپرسو را بشنوید که قبلا به گوش‌تان نخورده بود. حقیقت این است که نوشیدنی‌هایی که بر پایه قهوه تهیه می‌شوند، اسپرسو بوده که با خرید انواع دستگاه اسپرسوساز از جمله اسپرسوساز مباشی می‌توان آن‌ها را به راحتی در منزل تهیه کرد. ما در این مطلب قصد داریم در مورد اینکه با اسپرسوساز چه نوشیدنی‌هایی می‌توان درست کرد صحبت کنیم. اگر به موضوع امروز علاقمند هستید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید؛ چراکه طرز تهیه انواع نوشیدنی با دستگاه اسپرسوساز بصورت تصویری و فیلم آموزشی نشان داده شده است.

 

دستگاه اسپرسو ساز چگونه کار می کند؟

برای اینکه در مورد معرفی نوشیدنی‌هایی که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شوند صحبت کنیم، لازم است که ابتدا طرز کار دستگاه را توضیح دهیم. این دستگاه با عبور جریان آب داغ یا شیر داغ از بین دانه‌های قهوه، نوشیدنی بی‌نظیر و خوش‌طعمی را تولید می‌کند که شما از نوشیدن آنها لذت می‌برید. در این دستگاه که بسته به نوع خانگی یا صنعتی از منبع آب متفاوتی برخوردار است، آب داغ‌ شده را به وسیله پمپ الکتریکی یا پمپ دستی با فشار به سمت قطعه‌ای که به پرتافیلتر اسپرسوساز معروف است روانه می‌کند.

 در دستگاه اسپرسوساز قسمتی به نام بویلر یا دیگ بخار وجود دارد که دمای آب را افزایش می‌دهد. بعد از اینکه از آن عبور کرد وارد قسمت هدگروپ می‌شود. دستگاه‌های اسپرسوساز از لحاظ تعداد هدگروپ‌ متفاوت هستند. دستگاه‌های خانگی معمولا دارای یک هدگروپ هستند و دستگاه‌های پیشرفته‌تر بین یک تا هفت هدگروپ دارند. در این قسمت که آخرین قسمت دستگاه اسپرسوساز است، نوشیدنی مورد نظر از دستگاه خارج می‌شود.

 

با دستگاه اسپرسو ساز چه چیزهایی می توان درست کرد؟

 

طرز تهیه انواع قهوه با دستگاه اسپرسوساز

 اسپرسو به قهوه‌ای گفته می‌شود که بسیار غلیظ و تلخ است. یک اسپرسوی باکیفیت دارای بافت غنی بوده و یک لایه کف به رنگ طلایی تا تیره روی سطح آن است. با دستگاه اسپرسو می‌توان نوشیدنی‌های فراوانی درست کرد. تفاوت انواع این نوشیدنی‌ها که از قهوه و شیر تهیه می‌شوند در میزان استفاده از شیر بخاردیده و کف در نوشیدنی‌ها هستند. ما در این قسمت به طرز تهیه انواع نوشیدنی‌ها با دستگاه اسپرسوساز می‌پردازیم که به قرار زیر می‌باشند:

 

 1-اسپرسوی شورت بلک

این اسپرسو که به اسپرسوی ساده(سینگل) معروف است به ۲۵ تا ۳۰ میلی‌لیتر از عصاره قهوه آسیاب‌شده مورد نیاز است که باید در دستگاه اسپرسوساز ریخته شود و زمان ریختن قهوه بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد. این مهم‌ترین بخشی است که برای تهیه همه قهوه‌ها استفاده می‌شود که برپایه اسپرسو هستند. اسپرسوی شورت بلک را معمولا در فنجان سرامیکی که از قبل گرم شده باشد، میل می‌کنند.

اسپرسوی شورت بلک

 

ویدئوی طرز تهیه اسپرسو شورت بلک

 

2-اسپرسوی دبل یا دوپیو

این اسپرسو به قهوه غلیظی گفته می‌شود که از ۲ اسپرسوی شورت بلک و ۶۰ میلی‌لیتر عصاره قهوه تهیه می‌شود. در واقع این قهوه دو شات اسپرسو بوده که پشت سر هم از دستگاه اسپرسو گرفته شده و در یک فنجان قهوه‌خوری یا سرامیکی که از قبل گرم شده باشد نوشیده می‌شود.

اسپرسوی دبل یا دوپیو

 

ویدئوی طرز تهیه اسپرسو دبل

 

3-شات اسپرسو یا قهوه ماکیاتو

شات اسپرسو یا قهوه ماکیاتو به قهوه‌ای می‌گویند که روی آن کف شیر قرار دارد و در سه لایه‌ مختلف در رنگ‌های گوناگون دیده می‌شود. لایه بالایی آن کف شیر بخاردیده بوده که سبب می‌شود طعم تلخ قهوه متعادل شود. در لایه وسطی آن، اسپرسو و شیر یا اسپرسو با شیر بخاردیده را با هم ترکیب می‌کنند. در لایه پایینی تیره یک شات اسپرسو وجود دارد.

قهوه ماکیاتو

 

ویدئوی طرز تهیه ماکیاتو

 

4-ریسترتو

اسپرسو ریسترتو، قهوه‌ای است که میزان آب آن، نصف میزان قهوه بوده و به این ترتیب قهوه غلیظی تهیه می‌شود. برای درست کردن آن در دستگاه اسپرسوساز یک شات اسپرسو را با آب ترکیب می‌کنیم و قبل از اینکه اسپرسو زرد شود، دستگاه را خاموش می‌کنیم.

ریسترتو

 

ویدئوی طرز تهیه ریسترتو

 

5-انواع نوشیدنی با اسپرسوساز؛ کافه لاته

لاته قهوه بر پایه اسپرسو است که نسبت شیر بخاردیده یک به سه تا یک به پنج است و کمی کف هم روی آن اضافه می‌شود. ابتدا یک شات اسپرسو که معادل ۷۵ میلی‌لیتر است را در فنجان عصاره‌گیری می‌کنند و سپس شیر بخاردیده را که حدود ۱۵۰ میلی‌لیتر است به آن می‌افزایند و کمی کف هم روی شیر بخاردیده قرار می‌دهند.

کافه لاته

 

ویدئوی طرز تهیه لاته

 

6-آمریکانو یا لانگ بلک

اگر دنبال رژیم غذایی خاصی هستید و از طرفی به نوشیدن قهوه علاقه خاصی دارید، می‌توانید از این قهوه استفاده کنید برای تهیه قهوه آمریکانو ۲۰۰ میلی‌لیتر آب را می‌جوشانند و در فنجان می‌ریزند سپس یک شات اسپرسو که تقریبا ۷۵ میلی‌لیتر یا بیشتر است را با آب داغ عصاره‌گیری می‌کنند.

آمریکانو

 

ویدئوی طرز تهیه اسپرسو لانگ بلک

 

7-فلت وایت

طرز تهیه اسپرسوی فلت وایت شبیه کاپوچینو و لاته است. تنها فرقی که با آنها دارد این است که کف ریز یا شکلاتی روی آنها قرار نمی‌گیرد و روی آن فقط شیر با بافت خاص استفاده می‌شود. برای تهیه آن یک شات قهوه را در فنجان عصاره‌گیری کرده و شیر بخاردیده را با کمی کف ریز یا بدون کف به آن اضافه می‌کنند.

فلت وایت

 

ویدئوی طرز تهیه فلت وایت

 

8-پیکولو لاته

برای تهیه پیکولو لاته ۳۰ میلی‌لیتر اسپرسو را معادل یک شات و ۷۰ میلی‌لیتر شیر گرم را در فنجان کوچک در نظر می‌گیرند. در پیکولو لاته ۲ شات اسپرسو به ۱۵۰ میلی‌لیتر شیر بخاردیده و کف ریز اضافه می‌شود.

پیکولو

 

ویدئوی طرز تهیه پیکولاته

 

9-موکا

موکا شبیه کافه لاته بوده با این تفاوت که محلول شکلات داغ به مواد اضافه می‌شود. برای تهیه آن یک شات اسپرسو را در فنجان ریخته و یک قاشق محلول یا پودر شکلات اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. سپس بعد از اضافه کردن شیر بخاردیده روی آن، کف ریخته و سپس پودر شکلات بریزید‌.

 

موکا

 

ویدئوی طرز تهیه موکا

 

10-آفوگاتو

نوشیدنی که در تابستان یا بعد از شام استفاده می‌شود آفاگاتو است که برای تهیه آن یک قاشق بستنی وانیلی را در لیوان شیر ریخته و سپس یک یا دو شات اسپرسو به آن اضافه کنید.

آفوگاتو

 

ویدئوی طرز تهیه آفوگاتو

 

11-نوشیدنی‌ های قابل تهیه با اسپرسوساز؛ برو (Breve Coffee)

برای تهیه این قهوه از شیر و خامه استفاده می‌شود. طرز تهیه آن به این ترتیب است که یک شات اسپرسو را در فنجان ریخته و شیر و خامه بخاردیده را اضافه کنید.

برو

 

ویدئوی طرز تهیه برو

 

12-قهوه وینا

قهوه وینا با ترکیب کردن خامه زده شده، پودر شکلات و شیر به دست می‌آید. خامه در قسمت بالا و پودر شکلات روی قهوه قرار می‌گیرد.

وینا

 

ویدئوی طرز تهیه وینا

 

13-چگونه با اسپرسوساز کاپوچینو درست کنیم؟

برای اینکه بدانیم چگونه با اسپرسوساز کاپوچینو درست کنیم، ابتدا باید بگوییم که کاپوچینو شبیه کافه لاته تهیه می‌شود و مواد آن شیر داغ و کف شیر بخاردیده است. تفاوت اصلی کاپوچینو با لاته در ظرفی است که سرو می‌شود به این ترتیب که کاپوچینو را به‌ جای لیوان شیشه‌ای در فنجان می‌نوشند و از آن گذشته کف بیشتری دارد و شکلات بیشتری روی کاپوچینو قرار می‌گیرد. برای تهیه آن یک شات اسپرسو را در فنجان عصاره‌گیری می‌کنند و بعد از افزودن شیر بخاردیده کف ریز را روی آن می‌ریزند و پودر شکلات را هم روی قهوه اضافه می‌کنند.

کاپوچینو

 

ویدئوی طرز تهیه کاپوچینو

 

 

سخن پایانی

یکی از سرگرمی‌های ما تهیه انواع قهوه است. برای تهیه آنها بهتر است از دستگاه اسپرسوساز استفاده کنیم. این دستگاه در دو نوع خانگی و صنعتی موجود است. ما در این مطلب در مورد اینکه با دستگاه اسپرسو ساز چه چیزهایی می توان درست کرد صحبت کردیم. شما هم می‌توانید با خرید اسپرسوساز مباشی، انواع نوشیدنی‌ها را آماده کنید. شما می‌توانید هرگونه سوال یا ابهامی در این زمینه داشتید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا به وب‌سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *