وبلاگ

قهوه بدون دستگاه آسیاب‌ساز چگونه پودر می‌شود؟

grind-coffee

درست کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز بهترین راه برای درست کردن قهوه در اول صبح است. همچنین راحت ترین راه برای پودر کردن یا آسیاب کردن قهوه استفاده از آسیاب قهوه یا قهوه ساب است. ممکن است که در خانه تان دستگاه آسیاب ساز نداشته باشید. برای همین میتوانید از راه های دیگر برای پودر کردن قهوه استفاده کنید. در کل اما آسیاب قهوه یکی از مهمترین لوازم برای کسانی است که با قهوه سروکار دارند.

وقتی اسم قهوه می‌آید معمولاً یاد شب‌بیداری‌های امتحان و یا بیدار ماندن برای اتمام پروژه‌های کاری میفتیم. قهوه به دلیل وجود کافئین باعث هوشیاری بیش‌تر و کاهش خستگی می‌شود. همچنین آزمایش‌های کنترل‌شده‌ی بسیار روی انسان‌ها، نشان می‌دهد قهوه، جنبه‌های مختلفی از عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، برای نمونه: حافظه، خلق‌وخو، هشیاری، انرژی، زمان واکنش و عملکرد شناختی. روزی که بخواهید آسیاب کردن قهوه را انجام دهید، اما به دستگاه آسیاب دسترسی نداشته باشید، روز سختی برای شما خواهد بود.

6 روش برای آسیاب کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز

یکی از نوشیدنی‌های پرطرفداری که در سراسر دنیا دوستداران زیادی دارد، قهوه است. جالب است بدانید که در طول سال در حدود ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه نوشیده می‌شود. ترکیبات موجود در قهوه ازجمله منیزیم و پتاسیم به سوخت‌وساز قند در بدن کمک می‌کند. برای قهوه خواص زیادی ازجمله ضدافسردگی، ضد سردرد، ضدپوسیدگی دندان و… عنوان می‌کنند و این‌ها موجب شد تا به تعداد طرفداران قهوه و قهوه ساز هرروز افزوده شود و ابتکارات زیادی در این خصوص صورت بگیرد.

اما تهیه یک فنجان قهوه به این راحتی‌ها هم نبود و هرکسی نمی‌توانست یک فنجان قهوه خوب و خوش عطر را تهیه کند. در ابتدا قهوه‌خانه‌ها بودند که توانستند لذت یک قهوه خوب را به کام مردم بچشانند و کمتر افرادی بودند که می‌توانستند این نوشیدنی محبوب را در منزل خود تهیه کنند.

شما ابزار بسیار متنوع در آشپزخانه خود دارید که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته، در اغلب این موارد ناچارید از نیروی بدنی خود استفاده کنید. با توجه به‌اندازه و سایزی که می‌خواهید قهوه را پودر کنید می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. می‌توانید از هر ابزاری که احساس می‌کنید با آن راحت هستید، استفاده کنید. در زیر به 6 مورد از روشهای درست کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز اشاره می کنیم.

استفاده از هاون

Mortar

استفاده از هاون به جای دستگاه آسیاب یکی از راههای مرسوم درست کردن قهوه است. داروسازها و آشپزها از قرن‌ها قبل برای پودر کردن ادویه‌ها، گیاهان معطر و گیاهان دارویی از هاون و دوغاب استفاده می‌کردند. با این روش فشار به شکل یکسان به تمام دانه‌ها می‌رسد و پودری با بافت نرم و یک‌دست خواهید داشت. اما روشی برای انجام آن وجود دارد که آن را توضیح میدهیم.

 • چند قاشق کوچک دانه‌ی قهوه در هاون بریزید. بهتر است بیشتر از یک چهارم حجم هاون را پر نکنید تا در زمان خرد کردن به مشکل بر نخورید.
 • با یک دست هاون را نگه دارید و با دست دیگ دسته‌ی هاون را نگه دارید.
 • با حرکات چرخشی و فشار مناسب، دسته‌ی هاون را روی دانه‌های قهوه فشار دهید و آن‌ها را له کنید.
 • اگر می‌خواهید مقدار بیشتری قهوه را پودر کنید، ابتدا قهوه‌ی پودر شده را از هاون خالی کنید و سپس دانه‌های جدید را در آن بریزید.

استفاده از مخلوط کن

درست کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز دارای یکی از روشهای مرسوم دیگر است که آن استفاده از مخلوط کن است. مخلوط کن جایگزین مناسبی برای آسیاب قهوه است. تیغه‌ی مخلوط‌کن مانند تیغه‌ی آسیاب دانه‌ها را خرد می‌کند. البته هیچ وقت مانند یک آسیاب مخصوص قهوه، دانه‌ها را پودر نمی‌کند اما جایگزین مناسبی است.

بعضی از مخلوط‌کن‌ها درجه‌ی آسیاب هم دارند که دقیقا برای قهوه در نظر گرفته شده است. اگر مخلوط‌کن شما این درجه را دارد، باز هم باید با احتیاط و با چرخش‌های کوتاه و سریع دانه‌ها را خرد کنید.

حرکت پره‌ها بسیار سریع است و همین موضوع باعث گرم شدن دانه‌ها می‌شود. وقتی هم که گرما ایجاد شود روغن‌های طبیعی داخل دانه‌ها گرم می‌شوند و قهوه تلخ‌تر از حالت معمول می‌شود. روش استفاده از مخلوط کن برای درست کردن قهوه در زیر توضیح می دهیم.

 • اگر مخلوط‌کن شما درجه‌ی آسیاب دارد آن را انتخاب کنید. در غیر این‌صورت سرعت متوسط یا زیاد را انتخاب کنید.
 • مقداری دانه‌ی قهوه در مخلوط‌کن بریزید و در آن را محکم ببندید.
 • با روشن و خاموش کردن مخلوط‌کن با ریتم ضربان قلب، دانه‌ها را به اندازه‌ی دلخواهتان خرد و پودر کنید.
 • برای اینکه پودر قهوه‌ی یک‌دست داشته باشید گاهی در زمان خاموش بودن مخلوط کن، آن را به چپ و راست تکان دهید تا جای دانه‌ها عوض شود.
 • اگر می‌خواهید مقدار بیشتری قهوه را پودر کنید، ابتدا قهوه‌ی پودر شده را از مخلوط‌کن خالی کنید و سپس دانه‌های جدید را در آن بریزید.

mixer

در این روش بهتر است مخلوط‌کن را در زمان‌های کوتاه خاموش و روشن کنید تا بدون گرم شدن دانه‌ها، پودر قهوه‌ی درشت داشته باشید. مطمئن شوید که مخلوط‌کن قبل از استفاده کاملا تمیز شده است و چیزی روی عطر و طعم قهوه تاثیر نمی‌گذارد.

سومین راه؛ استفاده از وردنه

یک وردنه می‌تواند پودر قهوه آماده کند. با این روش پودر قهوه‌ی یک‌دست و ریزتری نسبت به روش‌های قبلی به دست می‌آورید. اگر می‌خواهید از وردنه برای تهیه‌ی پودر قهوه استفاده کنید، باید زور بازوی کافی داشته باشید و برای احتیاط از یک محافظ چشم هم استفاده کنید. موارد لازمه برای انجام این کار عبارت است از وردنه، تخته برش بزرگ، کاغذ روغنی بزرگ و کمی صبر و حوصله که بهتر است، برای انجام چنین کاری داشته باشید.

روش انجام این کار با وردنه به شرح زیر است.

 • کمی دانه‌ی قهوه را در کیسه‌ی زیپ‌لاک یا بین ورق روغنی قرار دهید.
 • اگر از کاغذ روغنی استفاده می‌کنید لبه‌های آن را تا بزنید که دانه‌های قهوه به بیرون پرت نشوند.
 • وردنه را روی دانه‌های قهوه فشار دهید تا خرد شوند.
 • بعد از خرد شدن دانه‌ها، ورنه را روی دانه‌های قهوه، مانند زمانی که خمیر باز می‌کنید، بچرخانید و فشار دهید تا دانه‌ها حسابی ریز شوند.
 • این حرکت را تا زمانی ادامه دهید تا پودر قهوه آماده شود.

rolling-pin

گوشت کوب؛ راه حل چهارم

به وسیله یک گوشت‌کوب یا استیک‌کوب می‌توانید دانه‌های قهوه را خرد کنید. برای این کار باید با احتیاط از پیشخوان آشپزخانه استفاده کنید. ابتدا دانه‌ها را خرد کنید و سپس با ضربه‌های بعدی آن‌ها را به پودر تبدیل کنید.

البته با پودر قهوه‌ی تهیه شده از این روش نمی‌توانید قهوه‌ی اسپرسو تهیه کنید در بهترین حالت این پودر برای استفاده در کمکس یا V60 مناسب است.

روش انجام کار را در ادامه توضیح میدهیم.

 • دانه‌های قهوه را در کیسه‌ی پلاستیکی یا بین ورقه‌های روغنی بریزید.
 • با استفاده از گوشت کوب، روی دانه‌های قهوه بکوبید تا خرد شوند. آن‌قدر ضربه بزنید تا اندازه‌ی آن‌ها به میزان دلخواهتان برسد.
 • برای داشتن پودر قهوه‌ی یک‌دست، خرد کردن را از یک سمت کیسه آغاز کنید و به تدریج به سمت دیگر بروید.

روش پنجم: استفاده از غذاساز

روش درست کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز، آسیاب کردن قهوه با غذاساز تقریبا مثل مخلوط‌کن است، با این تفاوت که حجم بیشتر و تیغه‌های بزرگتری دارد. البته پودر قهوه‌ی تهیه شده با غذاساز به کیفیت مخلوط‌کن نیست اما اگر هیچ وسیله‌ای در اختیار نداشتید، این گزینه‌ی مناسبی است. روش آسیاب کردن قهوه با غذاساز را در زیر توضیح میدهیم.

 • چند قاشق دانه‌ی قهوه در غذاساز بریزید و در آن را محکم ببندید.
 • به صورت نبضی، دقیقا مثل روشی که در مخلوط‌کن استفاده کردید، غذاساز را خاموش و روشن کنید.
 • گاهی در زمان خاموش بودن غذاساز، آن را به چپ و راست تکان دهید تا دانه‌های قهوه جابه‌جا شوند. با این کار پودر یک‌دست خواهید داشت.
 • اگر می‌خواهید مقدار بیشتری قهوه را پودر کنید، ابتدا قهوه‌ی پودر شده را از غذاساز خالی کنید و سپس دانه‌های جدید را در آن بریزید.

راه آخر، استفاده از چاقو

زمانی که میخواهید با چاقو به درست کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز بپردازید، بهتر است از پهنای تیغه‌ی چاقو استفاده کنید. طراحی چاقوی آشپزی یا قصابی به شکلی است که تیغه‌ی آن نازک و لبه‌ی پشتی آن پهن است و شیب ملایم و خوبی برای این کار در اختیارتان قرار می‌دهد. برای انجام این کار بهتر است به روش زیر عمل کنند.

knife

 • دانه‌های قهوه را روی تخته‌ی کار قرار دهید.
 • لبه‌ی تیز چاقو را با احتیاط روی تخته قرار دهید. بهتر است برای جلوگیری از پرت شدن دانه‌ها و پاشیدن آن به اطراف، یک حوله‌ی آشپزخانه یا حوله‌ی کاغذی روی چاقو قرار دهید.
 • کف دست خود را به قسمت بالایی تیغه‌ی چاقو فشار دهید تا دانه‌های قهوه زیر فشار پهنای تیغه قرار بگیرند و شکسته شوند.
 • گاهی با کمک تیغه‌ی چاقو دانه‌های شکسته را به سمت خود بکشید و دوباره خرد کردن را شروع کنید.
 • این کار را تا جایی انجام دهید که دانه‌ها کاملا پودر شوند.

جمع بندی

همانطور که در مقاله آمد، روشهای زیادی برای درست کردن قهوه بدون دستگاه آسیاب ساز وجود دارد که ما به 6 مورد از مرسوم ترین آنها اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *