دستور پخت | طرز تهیه

طرز تهیه فیله مرغ در هواپز

طرز تهیه فیله مرغ در هواپز

از گذشته تاکنون، یکی از دغدغه‌های اصلی انسان برای پخت انواع مواد غذایی، حفظ ویتامین‌ها و مواد مفید موجود در آن‌ها خواهد بود. برای حل این مشکل، روش‌های مختلفی برای پخت و پز ابداع شده که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از بهترین این روش‌ها، استفاده از هواپز است. دستگاه هواپز یکی از آخرین تکنولوژی‌هایی است که در آشپزخانه مورد استفاده قرار گرفته و امکان پخت یک وعده غذایی سالم را فراهم می‌کند. پخت فیله مرغ در این دستگاه بسیار عالی بوده و در ادامه نیز علاوه‌بر معرفی دستگاه و نحوه کار با آن، طرز تهیه فیله مرغ در هواپز نیز گفته شده و توضیحات لازم در این زمینه ارائه می‌گردد.

air-fryer 1

فیلم آموزش پخت مرغ در هواپز

یکی از مواد غذایی که در هواپز به خوبی پخته شده و ارزش غذایی آن حفظ می‌شود، مرغ است. با پخت مرغ در هواپز که در واقع سرخ کن بدون روغن است، می‌توان از طعم عالی آن بهره‌مند شد. افراد می‌توانند مرغ را به صورت کامل در دستگاه قرار داده و یک مرغ بریان داشته باشند. همچنین می‌توان فیله‌های مرغ را سوخاری کرده و در هواپز آن‌ها را پخت. در این حالت، برخلاف استفاده از فر، فیله‌های سوخاری، خشک و سفت نشده و در حرارت یکنواخت دستگاه به طور کامل مغز پخت می‌شوند.

همچنین می‌توان فیله مرغ را با کمی ادویه نظیر نمک، فلفل و زردچوبه مخلوط کرده بر روی توری فلزی هواپز، کباب کرد. قرار دادن فیله‌ها در مواد دلخواه به مدت چند ساعت، می‌تواند موجب خوشمزه‌تر شدن آن‌ها شود. سپس با اضافه کردن کمی روغن، در هواپز پخته می‌شوند. در ادامه طرز تهیه فیله مرغ در هواپز به چند روش مختلف و به صورت کامل توضیح داده خواهد شد؛

1. طرز تهیه خوراک مرغ در دستگاه هواپز

مواد اولیه مورد نیاز؛

 • ران کامل مرغ: 2 عدد
 • رب گوجه: یک قاشق غذاخوری
 • پیاز: یک عدد متوسط
 • سیب‌زمینی: یک عدد متوسط در صورت تمایل
 • هویج: یک عدد متوسط در صورت تمایل
 • ادویه‌جات: به میزان لازم (شامل نمک، فلفل و زردچوبه)
 • روغن مایع: یک قاشق غذاخوری

نحوه پخت خوراک مرغ در هواپز؛

در مرحله اول پخت باید مرغ‌ها مزه‌دار شوند. بدین صورت که ابتدا مرغ را با رب گوجه فرنگی، روغن و ادویه‌های گفته شده، مخلوط کرده و سپس به مدت یک ساعت به آن زمان داده می‌شود. در مرحله بعد در صورت تمایل می‌توام مقداری هویج و سیب زمینی خرد شده در کنار مرغ‌های مزه‌دار قرار داد.

مرحله آخر، مربوط به قرار دادن مواد در دستگاه هواپز است. در ابتدا دو قاشق غذاخوری آب در کاسه هواپز ریخته و دستگاه بر روی دمای 200 درجه سانتی‌گراد به مدت یک ساعت تنظیم می‌شود. افرادی که غذای رژیمی‌تری می‌خواهند، می‌توانند روغن را از غذای خود حذف کنند. طعم نهایی این خوراک مرغ فوق‌العاده خواهد بود.

air-fryer 3

 

2. طرز تهیه فیله مرغ در هواپز به صورت سوخاری

یکی از خوشمزه‌ترین انواع طرز تهیه فیله مرغ در هواپز، سوخاری کردن فیله‌ها است. مرغ سوخاری، طرفداران بسیاری داشته ولی به علت کالری بالا، افراد زیادی از خوردن آن اجتناب می‌کنند. این افراد می‌توانند با پخت این نوع مرغ در هواپز، یک سوخاری کم کالری و کم روغن داشته باشند.

مواد اولیه مورد نیاز؛

 • فیله مرغ: به میزان لازم
 • پودر سوخاری مخصوص: یک پیمانه
 • آب سرد: یک پیمانه
 • روغن مایع: دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه مرغ سوخاری با هواپز؛

در همان ابتدا روغن به آب سرد اضافه می‌شود. فیله‌ها نیز به آرد سوخاری آغشته شده و سپس درون آب روغن قرار می‌گیرند. مجدداً این کار دوباره تکرار می‌شود، یعنی در آرد سوخاری قرار خواهد گرفت. این کار چندین بار تکرار شده تا ضخامت سوخاری‌ها به حد لازم رسیده و آرد بر روی فیله‌ها پولکی شود. سپس فیله‌ها بر روی توری هواپز چیده شده و همچنین می‌توان مقداری سیب‌زمینی خلالی نیز در طبقات بالاتر گذاشته شوند.

دمای هواپز بر روی 180 درجه تنظیم شده و مدت زمان پخت، 40 دقیقه در نظر گرفته می‌شود. در این مدت، سوخاری‌ها با حرارت بالا و روغن بسیار کم، کاملاً مغز پخت شده و داخل آن‌ها نرم و بیرونشان، ترد و سوخاری می‌شود.

air-fryer 2

3. طرز تهیه فیله مرغ در هواپز به صورت جوجه کباب

افراد می‌توانند در هواپز، جوجه کباب نیز تهیه کنند. طرز تهیه فیله مرغ در هواپز به صورت جوجه کباب بسیار آسان بوده و طعم بی‌نظیری دارد.

مواد اولیه مورد نیاز؛

 • فیله مرغ تکه شده: به میزان لازم
 • پیاز بزرگ: دو عدد
 • آب لیمو ترش تازه: دو قاشق غذاخوری
 • زغفران دم شده: یک چهارم پیمانه
 • روغن مایع: یک قاشق غذاخوری
 • ادویه: به میزان لازم (شامل نمک، فلفل، زردچوبه)

طرز تهیه جوجه کباب فیله با هواپز؛

در مرحله اول باید مواد اولیه با یکدیگر مخلوط شوند تا مایع جوجه کباب بدست آید. بدین صورت که پیازهای خرد شده، زعفران، آب لیمو ترش تازه، روغن و ادویه داخل ظرفی ریخته شده و به خوبی مخلوط می‌شوند. فیله‌های مرغ تکه شده، به این مواد اضافه شده و دوباره مخلوط خواهند شد. بهتر است به مدت 5 ساعت به مخلوط زمان داده شود تا مرغ‌ها به خوبی مزه‌دار شوند.

بعد از گذشت این مدت زمان، مرغ‌ها از مخلوط بیرون آورده شده و بر روی توری هواپز قرار می‌گیرند. دمای مورد نیاز برای پخت جوجه کباب، 180 درجه سانتی‌گراد بوده و مدت زمان پخت، 30 دقیقه است. بعد گذشت 30 دقیقه جوجه کباب حاضر بوده و طعم بسیار مشابهی با جوجه‌های کباب شده بر روی ذغال دارد.

درجه پخت فیله در هواپز

درجه هواپز برای پخت مرغ

دمای مورد نیاز برای پخت مرغ در هواپز، در حدود 180 تا 200 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود. مدت زمان پخت در این درجه دمایی، 75 تا 90 دقیقه برای مرغ کامل و برای فیله مرغ در حدود 20 تا 40 دقیقه خواهد بود. همچنین می‌توان از هواپز برای انجادزایی مرغ نیز استفاده کرد.

بدین صورت که مرغ‌های منجمد به مدت 5 الی 10 دقیقه در دمای 100 درجه در هواپز قرار گرفته و سپس آماده مزه‌دار کردن و پخت دوباره می‌شود. باید توجه داشت که در طرز تهیه فیله مرغ در هواپز، دستگاه به مدت 20 دقیقه قبل از استفاده با دمای 200 درجه سانتی‌گراد روشن شود تا آماده استفاده و پخت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *