آموزشی

دلیل ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

Water remaining in the portafilter ORG

قهوه یکی از نوشیدن‌هایی محبوب است و بسیاری از افراد صبح خود را با نوشیدن آن آغاز می‌کنند و در پایان کار خود نیز با نوشیدن قهوه دیگری ادامه روز را با انرژی سپری می‌کنند. برای درست کردن قهوه، می‌توان از اسپرسوساز خانگی استفاده کرد. این دستگاه کارکرد بسیار آسانی دارد و گاه ممکن است ایرادی هم پیدا کند. یکی از مشکلاتی که برای این دستگاه رخ می‌دهد ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز است. البته این مشکل نمی‌تواند در کیفیت قهوه شما اختلالی ایجاد کند و همچنان قهوه‌ای زیبا، با غلظت مطلوب و خوش طعم دارید. در ادامه مطلب با هم همراه شوید تا مشکل را پیدا کنید و برای رفع آن اقدام کنید.

Water remaining in the portafilter 1

پورتافیلتر چیست؟

پورتافیلتر یکی از اجزای دستگاه اسپرسوساز است و خود از سه قسمت دسته، سبد و حلقه تشکیل شده است. دانه‌های قهوه در داخل سبد پورتافیلتر ریخته می‌شود و به زیر دستگاه اسپرسوساز متصل شده و قهوه از زیر آن خارج می‌شود.
پودر قهوه در سبد قرار میگیرد و با فشار فشرده و متراکم می‌شود و آب از روی قهوه عبور می‌کند و روند عصاره‌گیری کامل می‌شود. گاهی انتفاق می‌افتد که آب در پورتافیلتر جمع می‌شود و به خوبی خارج نمی‌شود. دلایل ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز متفاوت است و در ادامه به آن پرداخته شده است.

ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

افرادی که از اسپرسوسازهای خانگی برای درست کردن قهوه استفاده می‌کنند ممکن است با مشکل قرار گرفتن آب در پورتافیلتر قهوه ساز مواجه شوند. در صورت بروز این مشکل افراد متوجه می‌شوند که تفاله قهوه خیس شده و در شرایط بدتر روی آن آب ایستاده است. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و در برخی موارد می‌توان به راحتی مشکل را برطرف کرد.
البته نیاز به نگرانی نیست این مشکل، تنها بر کیفیت ظاهری قهوه اثر می‌گذارد و بر طعم آن اثری ندارد. بنابراین در صورت خیس شدن قهوه نیز می‌توانید از دستگاه استفاده کنید. دلایل این اتفاق در ادامه آمده است.

کم ریختن قهوه

Water remaining in the portafilter 2

اولین دلیلی که باعث ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز می‌شود، کم بودن حجم قهوه است. شما باید به میزان مشخصی پودر قهوه آسیاب شده را در دستگاه قرار دهید. این حجم هم توسط دستگاه مشخص شده است. کمتر ریختن قهوه آسیاب شده، بین سابه قهوه و هدگوپ فاصله ایجاد می‌کند و آب روی پودر و تفاله قهوه قرار می‌گیرد.

میزان آسیاب قهوه

آسیاب قهوه باید به شکل استاندارد انجام شود و اندازه پودر شدن متناسب با قدرت دستگه اسپرسوساز تنظیم شود. اگر قهوه ریز را در قهوه ساز بریزید، فشار بیشتری برای خارج کردن آب از بین پودر‌های قهوه به دستگاه وارد می‌شود و اگر دستگاه نتواند این فشار را ایجاد کند، آب روی قهوه باقی می‌ماند. بنابراین هنگام خرید قهوه از فروشنده بخواهید تا نوع مناسب قهوه را در اختیار شما قرار دهد. دانه‌های آسیاب شده قهوه باید نمکی شکل آسیاب شوند و اگر مانند آرد پودری هستند، آن را در دستگاه اسپرسو ساز خانگی قرار ندهید.
برای آنکه متوجه شوید فشار زیادی به دستگاه وارد می‌شود یا نه، به نحوه خروج قهوه از دستگاه دقت کنید. اگر قهوه به صورت قطره‌ای خارج می‌شود اندازه قهوه برای دستگاه شما مناسب نیست و اسپرسوساز فشار زیادی را تحمل می‌کند.

تمپ کردن بیش از حد

تمپ کردن به فشردن پودر قهوه در پرتافیلتر گفته می‌شود. لازم است پودر قهوه را کمی فشرده کرد تا قهوه خوبی را به ما تحویل دهد اما اگر این کار بیش از حد انجام شود، به دستگاه فشار می‌آورد. در واقع تراکم پودر قهوه زیاد می‌شود و دستگاه برای عبور آب از آن باید فشار بیشتری بیاورد و اگر نتواند فشار لازم را ایجاد کند شاهد خیس بودن قهوه و ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز خواهید بود.

دستگاه اسپرسوساز و ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

یکی دیگر از دلایل خیس شدن قهوه ضعف در دستگاه قهوه ساز است. اسپرسوساز باید فشاری استاندارد را ایجاد کند و اگر توان آن کمتر باشد آب کامل خارج نمی‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق هنگام خرید باید به میزان فشار دستگاه توجه کرد و به سراغ برندهای معتبر رفت.

شکل طراحی بسکت پورتافیلتر

شکل و نحوه طراحی بسکت پورتافیلتر نیزمی‌تواند باعث جمع شدن آب روی تفاله قهوه شود. این سبدها به دو شکل طراحی می‌شوند. مدل تحت فشار که یک تا سه سوراخ برای خروج قهوه دارد و عصاره‌گیری بهتری را انجام می‌دهد و قهوه قوام بیشتری دارد. مدل دیگر سبد بدون فشار است که دارای سوراخ‌های متعدد و بسیاری است. برای خروج قهوه از بسکت تحت فشار نیاز به فشار بیشتری است و احتمال ایستادن آب در پورتافیلتر قهوه ساز در این مدل بیشتر است. بنابراین در هنگام خرید باید به این موضوع توجه کرد و اگر بعد از خرید متوجه شده‌اید که بسکت از نوع تحت فشار است و نمی‌تواند به خوبی قهوه را خارج کند، بهتر است با این موضوع کنار بیایید. زیرا این امر بر کیفیت و طعم قهوه شما اثر نمی‌گذارد.

Water remaining in the portafilter 3

پیدا کردن دلیل ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

دلایل ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز در بالا آمده است و لازم است برای پیدا کردن دلیل اصلی آن به نحوه کار دستگاه توجه کنید.
در ابتدا به بررسی دانه‌های قهوه خود بپردازید. اگر قهوه خود را تغییر داده‌اید ممکن است مشکل از آن باشد. دانه قهوه برای دستگاه اسپرسوساز باید حالت نمکی آسیاب شود و اگر بیش از حد نرم باشد، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. البته جمع شدن آن در پورتافیلتر باعث خرابی و آسیب به دستگاه نمی‌شود.
اگر کمی عصبی بودید و متوجه میزان فشردن قهوه در پورتافیلتر نشده‌اید، احتمالا دلیل این اتفاق تمپ کردن بیش از حد است. دفعه بعدی که می‌خواهید قهوه درست کنید در این فرایند دقت کنید و قهوه را بیش از حد متراکم نکنید، همچنین از مقدار خیلی کم پودر قهوه استفاده نکنید و پورتافیلتر را تا اندازه مشخص شده با قهوه پر کنید. احتمال دارد مشکل ایستادن آب روی تفاله قهوه برطرف شود. اما اگر نشد به سراغ دیگر موارد بروید.
اگر دستگاه اسپرسو ساز را به تازگی خریده‌اید و هنگام درست کردن قهوه متوجه ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز شده‌اید، به بررسی توان قهوه ساز و نوع بسکت پورتافیلتر بپردازید. البته بهتر است این بررسی قبل از خرید دستگاه صورت گیرد. توان فشار دستگاه روی بسته‌بندی آن نوشته شده است. این مقدار باید بین ۹ تا ۱۵ باشد اگر کمتر بود یعنی فشار دستگاه شما ضعیف است. در این صورت نگران و ناراحت نباشید زیرا شما همچنان می‌توانید قهوه‌ای خوش عطر و خوش طعم داشته باشید.

آسیاب کردن قهوه و ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

قهوه انواع مختلفی دارد و میزان آسیب شدن آنها نیز با هم متفاوت است. بسته به نوع قهوه و نوع استفاده از آن متفاوت است. برخی از دستگا‌ه‌های اسپرسوساز خانگی دارای قهوه ساب یا دستگاه آسیاب قهوه خانگی نیز هستند و به این صورت این اطمینان را به فرد می‌دهند که دانه‌های قهوه به میزان کافی آسیاب شده است و همچنین برای هر بار استفاده، از قهوه تازه که عطری فوق‌العاده دارد استفاده می‌شود. اما برخی افراد قهوه‌های آسیاب شده را خریداری می‌کنند. برای خرید پودر قهوه باید به نکاتی توجه کنید.
در ابتدا حتما قهوه اسپرسو مناسب برای دستگاه قهوه ساز را خریداری نمایید. میزان ریز شدن دانه‌های قهوه در این حالت به صورت استاندارد است و می‌توانید قهوه خوبی را در خانه تهیه کنید. اگر قهوه درشت آسیاب شود عصاره گیری به خوبی انجام نمی‌شود و اگر ریزتر از حد استاندارد آسیاب شود فشار بیشتری به دستگاه وارد می‌شود و ممکن است باعث ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز شود.
دستگاه آسیاب قهوه صنعتی دارای درجه بندی میزان پودر کردن قهوه است و این کار رادر حجم بالایی انجام می‌دهد. برای خرید آسیاب قهوه خانگی هم باید به این موضوع توجه کنید و یک محصول همه‌ کاره را خریداری کنید که بتواند قهوه را در درجات مختلفی آسیاب کند. البته امکان آسیاب کردن قهوه برای قهوه ترک در دستگاه‌های خانگی وجود ندارد اما می‌توان برای قهوه فرانسوی و اسپرسو از آن استفاده کرد.

Water remaining in the portafilter 5

اجزای تشکیل دهنده پورتافیلتر

همان‌طور که می‌دانید یکی از اجزای اصلی قهوه‌ساز پورتافیلتر است که می‌تواند دچار مشکلاتی شود که باعث می‌شود خروجی دستگاه یک قهوه خوش طعم و خوش عطر نشود. اما قبل از اینکه بتوانید به دلیل باقی‌ ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز پی ببرید باید با اجزای تشکیل دهنده آن اشنا شوید.

دسته

دسته بخشی از پورتافیلتر است که کاربر می‌تواند با استفاده از آن پورتافیلتر را روی دستگاه و در محل درست خود قرار دهد. وزن و شکل آن باید با کاملا اصولی و مهندسی شده طراحی شود. زیرا در ارگونومی آن و راحتی کاربر بسیار تاثیر گذار است.
سه نوع دسته پلاستیکی، فلزی و چوبی برای پرتافیلترها طراحی می‌شود. دسته‌های پلاستیکی بهترین و پرفروش‌ترین نوع هستند. دسته‌های فلزی هم بسیار مناسب هستند اما وزن سنگینی دارند و به همین دلیل نسبت به دسته‌های پلاستیکی محبوبیت کمتری دارند. وزن سنگینشان هم می‌تواند در دراز مدت باعث دفرمه شدن دهنه شود و باعث شود آب در پورتافیلتر جمع شود. پس یکی از دلایل باقی ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز می‌تواند همین موضوع تلقی شود که البته در دراز مدت خودش را نشان می‌دهد.

سبد

یکی دیگر از بخش‌های پورتافیلتر سبد آن است که محل قرار گیری دانه‌ها یا پودر قهوه است. سبد که به آن بسکت هم گفته می‌شود به دو شکل سینگل و دوبل ارائه می‌شود. مدل دوبل عمق بیشتری دارد و برای درست کردن قهوه‌های اسپرسوی دبل مناسب است. برای درست کردن قهوه اسپرسوی معمولی بسکت‌های با عمق کم هم مناسب هستند.

حلقه‌ها | خروجی‌های پورتافیلتر

پورتافیلترها تک یا دو حلقه‌ای هستند و محل خروج قهوه از پورتافیلتر است. باید دقت کنید که همیشه این حلقه‌ها تمیز شوند تا خروجی قهوه هم به طور مناسبی انجام شود.

فشار سنج

بعضی ازمدل‌های پورتافیلتر دارای فشارسنج است و به شما کمک می‌کند تا میزان فشار خروجی را از دستگاه اندازه بگیرید.
با دانستن اجزای پورتافیلتر می‌توانید به طور بهتر و دقیق‌تری دلیل باقی ماندن آب در پورتافیلتر را تشخیص دهید.

مشکلات احتمالی برای خروج قهوه از قهوه‌ساز| ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

Water remaining in the portafilter 6

به طور کلی یک سری مشکلات می‌تواند باعث باقی ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز شود که به صورت لیست در زیر آورده شده است. این مسائل می‌تواند حتی باعث تغییر در طعم قهوه نیز بشود.

 • اگر سرعت قهوه خروجی شما از قهوه ساز خیلی کند شود طعم قهوه زیادی تلخ خواهد شد. حتی ممکن است بو و طعم سوختگی هم بدهد. این موضوع به بیان اهمیت عبور آب از میان قهوه آسیاب شده می‌پردازد.
 • اگر جریان خروجی کند است اول از سلامت پمپ مطمئن شوید.
 • فشار لازم برای عبور آب از بین دانه‌های قهوه توسط پمپ تامین می‌شود.
 • ممکن است قهوه را بیش از مقدار مناسب در پورتافیلتر ریخته‌اید. این موضوع خودش را با ماندن آب در پورتافیلتر نشان می‌دهد .
 • پسماند را حتما بررسی کنید و این کار را با بررسی کردن فیلتر صافی گروپ هد انجام دهید.
 • ممکن است هنگام تمپ کردن قهوه در این کار زیاده روی کرده‌اید و آن‌قدر قهوه را فشرده کرده‌اید که هیچ راهی برای خروج آب از بین آن باقی نمانده است.
 • اگر قهوه بیش از حد آسیاب شود آن‌قدر بهم می‌چسبد که راهی برای جاری شدن آب در پورتا فیلتر باقی نمی‌ماند و شما می‌توانید آب را که روی قهوه ایستاده است در پورتا فیلتر ببینید.
 • این‌‌ها مواردی است که می‌تواند مشکلاتی را برای خروجی قهوه از دستگاه اسپرسو ساز ایجاد کند و طعم قهوه را هم دستخوش تغییرات نامطلوبی نماید. همیشه از تمیز بودن تمام قطعات دستگاه مطمئن شوید و همچنین جا افتادن پورتافیلتر در محل اصلی خودش را بررسی کنید. گاهی عجله می‌تواند باعث شود تا پورتافیلتر به طور کامل در جای خودش قرار نگیرد و به این شکل آب از اطرافش خارج شود و کیفیت قهوه خروجی به شدت کاهش می‌یابد.

جمع بندی

اگر دچار مشکل ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز شده‌اید، لازم است به دلیل این اتفاق پی‌ببرید. این امر ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که برخی آنها قابل رفع است. اندازه زبری قهوه، میزان فشرده کردن قهوه، نوع بسکت پورتافیلتر، توان قهوه ساز و میزان استفاده از قهوه می‌تواند باعث ایجاد این اتفاق شود. در اینجا راه‌های پیدا کردن مشکل بیان شده و می‌توانید با پیدا کردن ایراد، مشکل را برطرف کنید.

4 دیدگاه در “دلیل ماندن آب در پورتافیلتر قهوه ساز

 1. هادی گفت:

  توضیحات خیلی خوب و کافی بود.
  یک سوال دارم ، اگر دسنگاه بدون پرتافیلتر روشن شود ، آیا بایستی از دستگاه آب خارج شود یا فقط بخار خارج میشود؟ آیا برای دستگاه بدون پرتافیلتر مشکلی بوجود میاید؟

  1. bamdad گفت:

   دستگاه زمانی که بدون پرتافیلتر روشن شود از دستگاه آب داغ به صورت قطره ای خارج میشود اگر دستگاه بدون پرتا فیلتر روشن شود خراب نمی شود اما کارایی ای نیز برایتان ندارد

  2. moryk2 گفت:

   سلام خدمت شما
   اگر دستگاه بدون پرتافیلتر روشن بشه از دستگاه آب و بخار خارج میشه.
   معمولا برای تمیز کردن محل خروج قهوه و یا تست کردن دمای آب این کار رو انجام میدن

 2. محمدعلی بحرینی پور گفت:

  درود عالی و کارساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *