آموزشی

10 دلیل که ظرف‌های خود را با خیال راحت با ماشین ظرفشویی بشوییم

ماشین ظرفشویی

شاید بیش از ۲۰ سال از عمر ماشین‌های ظرفشویی نگذرد، اما در همین عمر کوتاه هم این لوازم خانگی‌ توانسته‌اند به خوبی جای خود را در میان هر خانه‌ای باز کنند. امروزه داشتن ماشین ظرفشویی مانند ماشین لباسشویی دیگر تجملات نیست‌. بلکه ضرورت است.

اما هنوز برخی از افراد با داشتن ماشین ظرفشویی کنار نیامده‌اند و نمی‌دانند ضرورت داشتن ماشین ظرفشویی چیست. اگر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید می‌توانید تنها با ۱۰ دلیل ساده‌ی داشتن ماشین ظرفشویی آشنا شوید!

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

ده دلیل برای داشتن ماشین ظرفشویی

۱. با داشتن ماشین ظرفشویی، وقت آزاد بیشتری خواهید داشت.

وقتی قرار باشد شستن ظرف‌ها را به ماشین ظرفشویی بسپارید، وقت بیشتری برای انجام امور دیگر‌ پیدا می‌کنید. آیا می‌دانستید که نزدیک به ۶۰ دقیقه از وقت شما صرف شستن ظرف‌ها می‌شود و تنها ۹ دقیقه صرف گذاشتن این ظرف‌ها در این ماشین می‌شود؟

با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شوید که با استفاده از ماشین ظرفشویی، برای هر وعده نزدیک به ۵۱ دقیقه در اتلاف وقت خود صرفه جویی کرده‌اید. اگر برای هر وعده ۵۱ دقیقه از وقتتان را صرفه‌حویی کنید، روزانه نزدیک به ۲ ساعت و نیم وقت اضافی برای پرداختن به امور دیگر دارید.

ماشین‌های ظرفشویی برنامه‌های متنوعی از ۳۰ دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه دارند. شما با صرف تنها ۹ دقیقه وقت، ۲ ساعت ظرف می‌شویید.

۲. باعث صرفه جویی در مصرف آب و انرژی می شود

شاید تصور شما این باشد که اگر با دست ظرف‌های خود را بشویید، در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اید. اما در تحقیقاتی که انجام شده، نتایج به دست آمده نشان داده که با استفاده از ماشین ظرفشویی ۷۴ درصد در مصرف آب صرفه‌حویی کرده‌اید. می‌دانید روزی سه بار با این حجم صرفه‌جویی چقدر به مصرف آب کمک می‌کند؟

البته تمام مطلب به همین‌جا ختم نمی‌شود‌ برخی از ماشین‌های ظرفشویی هستند که حتی بیش از این در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند. آن‌ها در  هر دوره کمتر از ۶ لیتر برای شست و شو آب مصرف می‌کنند.

برخی از مدل‌های دیگر هستند که که دارای برنامه‌ی نیمه بار هستند. این مدل‌ها نه تنها در مصرف آب که در مصرف حامل‌های انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کنند. در نتیجه حدود ۱۰ الی ۲۵ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. این ماشین‌ها به شما کمک می‌کنند هم در وقت، هم در آب و هم در مصرف برق صرفه‌جویی کنید. بهتر از این چه می‌خواهید؟

۳. استفاده مناسب از فضای محدود

اگر فکر می‌کنید که ماشین ظرفشویی می‌تواند جای زیادی را اشغال کند، بد نیست بدانید برخی از مدل‌ها هستند که می‌توانید آن‌ها را روی کابینت قرار دهید و جای کمتری اشغال می‌کنند. ماشین‌های ظرفشویی رومیزی برای کسانی مناسب است که فضای کافی برای ماشین‌های ظرفشویی در سایزهای بزرگ ندارند.

۴. ظروف تمیزتر با کمک ماشین ظرفشویی

تصور اشتباه این است که شست وشو با دست ظرف‌ها را تمیزتر می‌کند. اما اینگونه نیست. نه تنها ماشین ظرفشویی باعث جلای ظروف می‌شود، بلکه به واسطه‌ی فناوری که برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارند ظروفی تمیزتر، براق‌تر و روشن‌تر در اختیارتان می‌گذارد.

۵. از شر میکروب‌ها خلاص می‌شوید

ظروف، برای این‌که تمیز شوند و البته‌ میکروب و ویروسی بر روی آن‌ها باقی نماند، نیازمند این هستند که در دمای بالاتر از ۶۰ درجه شسته شوند. اگر با دست ظرف‌هایتان را بشویید، نهایتا می‌توانید آب را تا دمای ۲۷.۵ درجه سانتی‌گراد بالا ببرید. این دما باعث نمی‌شود تا میکروب‌ها از بین بروند.

آب در داخل این دستگاه تا دمای ۷۵ درجه سانتیگراد گرم می‌شود. به همین دلیل ظروف هم بی‌عیب و نقص تمیز می‌شوند و هم از نظر بهداشتی تمیز می‌شوند.

۶. راحت‌ترین راه؛ استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی از آن دست تجهیزات منزلی هستند که فقط یک بار آن را خریداری می‌کنید و بعد دیگر حتی به خاطر نمی‌آورید شستن ظرف‌ها چگونه بود. گذاشتن و برداشتن ظرف‌ها از درون ماشین هم کار راحت‌تری است هم لازم نیست ساعت‌ها سرپا پشت سینک ظرفشویی بایستید تا ظرف‌ها را بشویید.

۷. با دستان شما مهربان‌تر است

به دست‌های خود فکر کنید. روزی حدود ۳ ساعت، حداقل، مجبورید تا دست‌هایتان را به مواد شوینده آغشته کنید.

حتی اگر با صرفه‌جویی در وقت و انرژی و آب هم قانع نشده باشید، به این فکر کنید که روزانه چقدر باید با مواد شیمیایی سروکار داشته باشید. استفاده از این وسیله باعث می‌شود پوست دستتان لطیف‌تر بماند و کمتر مواد شیمیایی را به بدن خود برسانید.

۸. دست شما در انتخاب باز است

گذشته از روزهایی که مجبور بودید از میان یک یا دو مدل موجود در بازار یکی را انتخاب کنید که شاید از نظر بودجه یا از نظر کارایی برای شما مناسب نبود. اکنون تنوع در بازار به قدری زیاد است که می‌توانید بسته به نیاز، بودجه، محل، جا و کاربری که مورد نظرتان است بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

تفاوتی ندارد به دنبال ماشین ظرفشویی بسیار بزرگ برای رستوران خود هستید یا برای آشپزخانه‌ی کوچکتان به دنبال یک ماشین ظرفشویی رومیزی می‌گردید‌. در هر صورت می‌توانید یکی از بهترین گزینه‌ها را که نیاز دارید بیابید.

شستشو با دست

شستشو با دست

۹. ماشین ظرفشویی ایمن‌تر است

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در حین شستن لیوان، لیوان شکسته یا ظروف ظریفتان از دستتان لیز خورده و شکسته است. این دستگاه این ویژگی را دارد که ظروف را سالم تحویل می‌دهد و هیچ ظرفی در ماشین ظرفشویی شکسته نمی‌شود. در ضمن فراموش نکنید، که چاقوها نیز دیگر دستتان را نمی‌برند. بلکه با ایمنی کامل در ماشین ظرفشویی شسته می‌شوند

۱۰.دیگر هیچ بحثی رخ نمی‌دهد

شاید در خانه‌ی شما هم همیشه اختلاف بر سر این باشد که چه‌کسی ظرف‌ها را باید بشوید. خیالتان راحت باشد. وقتی این وسیله در خانه است دیگر این بحث‌ها هیچ جایی ندارند. ماشین ظرفشویی بدون هیچ بهانه‌ای ظرف‌هایتان را تمیزتر، سریع‌تر و راحت‌تر می‌شوید. دیگر هیچ بحثی رخ نخواهد داد. همه دور هم می‌نشینید و پس از یک وعده غذای لذیذ از استراحت کردن لذت می‌برید.

کلام آخر

اگر دوست‌دار‌ محیط‌زیست هستید و میزان سرانه‌ی مصرف آب برایتان اهمیت دارد، اگر نگران هزینه‌ی برق مصرفی خود  هستید، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که ظروفتان تمیزتر از همیشه شسته خواهد شد، اگر از ساعت‌ها ایستادن برای جنگ با ظرف‌ها خسته شده‌اید، اگر وقت همیشه کم دارید، اگر پوست دستتان حساس و شکننده است، اگر دیگر از بحث بر سر شستن و نشستن ظرف خسته شده‌اید، به بازار بروید و بهترین ماشین ظرفشویی را که متناسب با نیاز شما است را انتخاب کنید و به منزل بیاورید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *