آموزشی

6 نکته‌ی مهم به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED

6 نکته‌ی مهم به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED

تلویزیون‌های LED از فناوری‌های نوآورانه‌ی متنوعی برخوردار هستند از جمله رنگ‌های روشن، مشکی تند و طیف وسیعی از ویژگی‌های خلاقانه‌ی دیگر. بنابراین، خرید یک تلویزیون LED جدید به شما امکان لذت بردن از تصاویر زیبا را می‌دهد که البته در ازای این تجربه‌ی جذاب باید هزینه بالایی را پرداخت کنید. پس از خرید، بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد، نیاز به تعویض تلویزیون LED است. به همین منظور، درک نحوه‌ی عملکرد و همچنین افزایش طول عمر تلویزیون‌های LED بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، نکاتی به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED آورده شده است. 

افزایش طول عمر تلویزیون LED.

افزایش طول عمر تلویزیون LED

افزایش طول عمر تلویزیون LED

عملکرد تلویزیون‌های LED نیز مانند سایر وسایل الکترونیکی با گذشت زمان پایین می‌آید. به گفته‌ی سازندگان تلویزیون‌های LED، طول عمر آن‌ها بین 4 تا 10 سال (بین 40 هزار تا 100 هزار ساعت) تخمین زده می‌شود که به میزان مصرف و نوع نگهداری نیز بستگی دارد. البته، عوامل دیگری از قبیل نوع، برند، موقعیت مکانی و محیط نیز نقش مهمی را در طول عمر تلویزیون LED ایفا می‌کنند. 

تلویزیون‌های LED برندهای شناخته شده و معروفی از قبیل سامسونگ، LG، جی پلاس و سونی معمولاً به دلیل کیفیت بالای قطعات سخت‌افزاری بکار رفته، طول عمر بیشتری دارند. با این وجود، با رعایت برخی از نکات می‌توان طول عمر تلویزیون‌های برندهای کمتر شناخته شده را نیز تا حدودی افزایش داد. به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED باید به چندین نکته‌ی کلیدی ولی ساده اشاره کرد. در ادامه، مهم‌ترین نکات را بررسی خواهیم کرد. 

تهویه مناسب

یکی از دلایل از کار افتادن تلویزیون‌های LED، گرم شدن بیش از حد آن‌هاست. تلویزیون‌های LED به برق زیادی نیاز دارند. این مصرف بالای برق موجب تولید گرمای زیاد می‌شود. به همین دلیل است که هر تلویزیون LED به سیستم تهویه‌ی مناسب مجهز می‌شود. 

با این وجود، بسیاری از افراد، تلویزیون LED خود را طوری نصب می‌کنند که جایی برای گردش جریان هوا وجود ندارد. این امر بر روی عملکرد سیستم تهویه تلویزیون نیز تاثیر می‌گذارد و تلویزیون بیش از اندازه گرم می‌شود. به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، تلویزیون LED خود را طوری قرار دهید که هوا به خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد. 

سیستم تهویه‌ی تلویزیون در زیر صفحه‌ی نمایشگر قرار گرفته است. در نتیجه، حتماً مطمئن شوید که بین تلویزیون و دیوار حداقل 4 اینچ فاصله وجود داشته باشد. اکثر تلویزیون‌های LED امروزی را می‌توان روی دیوار نصب کرد اما این کار موجب آسیب وارد شدن به تلویزیون می‌شود. به جای این کار می‌توانید آن را روی یک میز تلویزیون مناسب قرار دهید.  

محل قرار دادن تلویزیون LED

یکی دیگر از نکات مهم به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED، محل قرار دادن آن است. به طور کلی، تلویزیون LED خود را نزدیک به پنجره قرار ندهید چراکه نور آفتاب به قطعات تلویزیون آسیب وارد می‌کند. 

محل مناسب قرار دادن تلویزیون LED

محل مناسب قرار دادن تلویزیون LED

علاوه بر این، از قرار دادن آن در نزدیکی اجاق هیزمی نیز بپرهیزید چراکه گرد و غبار حاصل از چوب و گرما موجب کاهش طول عمر تلویزیون LED به میزان قابل توجهی می‌شود. همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد، نصب تلویزیون LED بر روی دیوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است که تلویزیون LED را با فاصله از کف زمین روی میز تلویزیون قرار دهید تا گرد و غبار روی آن جمع نشود. 

نصب تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ

روش دیگر به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED، نصب و استفاده از یک تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ است. از تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ برای محافظت از تلویزیون در برابر نوسانات ولتاژ استفاده می‌شود. مطمئناً دستگاه‌های الکترونیکی بسیار زیادی در خانه‌ی شما وجود دارند. افت ولتاژ هرزگاهی رخ می‌دهد؛ به خصوص اگر از وسایل الکترونیکی بسیار زیادی استفاده می‌کنید. 

با وجود این که افت ولتاژ ممکن است موقتی باشد اما به تلویزیون LED شما آسیب وارد می‌شود. نصب یک تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ می‌تواند از تلویزیون LED و سایر دستگاه‌های الکترونیکی شما در برابر نوسانات ولتاژ محافظت کند. 

کنتراست تلویزیون LED را تنظیم کنید!

با کنتراست می‌توانید تفاوت بین تیره‌ترین و روشن‌ترین رنگ‌های به نمایش گذاشته شده روی صفحه نمایش خود را کنترل کنید. هر چه کنتراست بیشتر باشد، تلویزیون LED برای نمایش تصاویر به توان بیشتری نیاز خواهد داشت. به طور معمول، چهار گزینه برای شما وجود دارد: زنده، دینامیک، استاندارد و فیلم. 

تنظیمات زنده و دینامیک دارای کنتراست بیشتری نسبت به تنظیمات استاندارد و فیلم است. نمایشگاه‌های تلویزیون‌های LED معمولاً از کنتراست‌های زنده و دینامیک استفاده می‌کنند زیرا تصویر را زیباتر نشان می‌دهند. با این وجود، این تنظیمات به نفع تلویزیون نیست چراکه از توان بیشتری در مقایسه با دو گزینه‌ی دیگر استفاده می‌کنند. 

چراغ‌های LED داخل تلویزیون نیز سریع‌تر می‌سوزند اگر تنظیمات کنتراست بالاتری داشته باشید. بنابراین، به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED خود بهتر است که کنتراست آن را روی گزینه‌ی استاندارد یا فیلم تنظیم کنید (لازم به ذکر است که کنتراست استاندارد، بهترین گزینه به منظور افزایش طول عمر تلویزیون‌های LED است). 

تغییر میزان روشنایی

اگر می‌خواهید که کیفیت تصاویر به نمایش گذاشته شده در تلویزیون LED برای سال‌ها حفظ شود، پس حتماً باید تنظیمات روشنایی آن را تغییر دهید. تنظیمات روشنایی نیز همانند تنظیمات کنتراست عمل می‌کنند. تا وقتی که اتاق به اندازه‌ی کافی روشن است، نیازی به سطح بالای روشنایی تلویزیون LED نخواهد بود. 

کار کردن تلویزیون LED با سطح روشنایی بالا بر روی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. روشنایی بیشتر به معنی استفاده‌ی بیشتر از توان توسط تلویزیون LED شماست. هر چه سطح روشنایی بالاتر باشد، طول عمر تلویزیون LED شما کمتر می‌شود. 

تلویزیون‌های LED دارای گزینه‌های روشنایی مختلفی از قبیل «اتاق متوسط»، «اتاق تاریک»، «خانه» و «فیلم» هستند. سطح روشنایی تلویزیون LED را بلافاصله پس از خرید بر اساس نور اتاق خود به یکی از حالت‌های «اتاق متوسط» یا «اتاق تاریک» تغییر حالت دهید. به یاد داشته باشید که گزینه‌های «خانه» و «فیلم» در بلندمدت بر کیفیت تصویر به نمایش گذاشته شده توسط تلویزیون تاثیر منفی می‌گذارند. 

تلویزیون خود را خاموش کنید

ساده‌ترین کاری که به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED خود می‌توانید انجام دهید، خاموش کردن آن است. شاید این نکته برای بسیاری از شما کاملاً واضح به نظر رسد اما برخی از افراد عادت دارند تلویزیون‌ LED خود را حتی در مواقعی که تلویزیون نگاه نمی‌کنند، روشن نگه دارند.

برخی از مردم فکر می‌کنند که روشن نگه داشتن صفحه نمایش تلویزیون LED به منظور ایجاد نویز پس‌زمینه هیچ اشکالی ندارد. به عبارت دیگر، آن‌ها از این نکته غافل می‌شوند که وقتی خود مشغول انجام کاری غیر از تماشای تلویزیون هستند، تلویزیون LED نیز مشغول انتقال برق از طریق چراغ‌های خود است.

خاموش کردن تلویزیون به منظور افزایش طول عمر آن

خاموش کردن تلویزیون به منظور افزایش طول عمر آن

این افراد معتقدند که 60 هزار ساعت برای سوختن زمانی زیادی است. با این وجود، آنچه که این افراد نمی‌دانند این است که روشن نگه داشتن تلویزیون به مدت 3 ساعت معادل با 1000 ساعت در سال است. این بدان معنی است که تلویزیون LED این افراد برای مدت زمانی زیادی دوام نخواهد آورد. به همین دلیل است که هر وقت تلویزیون نگاه نمی‌کنید، حتماً باید آن را خاموش کنید. 

به علاوه، به منظور افزایش طول عمر تلویزیون LED توصیه می‌شود که آن را در حالت استندبای قرار ندهید. در برخی موارد، از پریز بیرون آوردن تلویزیون هنگام تماشا نکردن آن نیز توصیه می‌شود. این کار به صرفه‌جویی در مصرف برق کمک بسیار زیادی می‌کند. 

جمع‌بندی

عوامل بسیار زیادی بر طول عمر تلویزیون LED تاثیرگذار است از جمله برند، موقعیت مکانی، میزان مصرف و نوع نگهداری. به منظور افزایش طول عمر تلویزیون‌های LED خود و حفظ کیفیت آن، حتماً باید به نکاتی از قبیل تنظیم کنتراست، روشنایی، تهویه مناسب، محل قرار دادن، استفاده از تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ و همچنین خاموش کردن تلویزیون توجه کرد. این نکات ممکن است ساده به نظر رسند اما تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد و طول عمر تلویزیون LED شما خواهند داشت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *