مقایسه

مهم‌ترین موارد تفاوت اسپرسوساز نیمه صنعتی با اسپرسوساز خانگی در چیست؟

espresso-machine

بیشتر افراد امروزه جزو طرف‌داران سرسخت قهوه هستند و به طور معمول روزانه بالای دو فنجان قهوه می‌خورند؛ بنابراین وجود یک اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی یا خانگی همانند وجود چای‌ساز بسیار ضروری است. افراد دوستدار قهوه با خرید یک دستگاه اسپرسوساز به‌راحتی می‌توانند در منزل خود قهوه تهیه کرده و بنوشند. با وجود این دستگاه نیازی به مراجعه فرد به کافی‌شاپ برای نوشیدن یک لیوان قهوه وجود ندارد. اسپرسوسازها به‌طورکلی در سه دسته خانگی، نیمه‌صنعتی و صنعتی تولید می‌شوند که هدف ما در این مقاله شناخت اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی و مقایسه آنها با اسپرسوسازهای خانگی است. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

espresso-machine 1

تعریف اسپرسو

خود کلمه اسپرسو به معنای نوعی پخت قهوه است که شیوه درست‌کردن آن سبب ایجاد تمایز آن شده است. اسپرسو را می‌توان با انواع قهوه و ترکیب آنها درست کرد. مهم‌ترین عامل در درست‌کردن قهوه اسپرسو میزان خرد و آسیاب شدن دانه‌های قهوه است که بایستی نه خیلی درشت و نه خیلی ریز باشند. برای درست‌کردن یک قهوه اسپرسو باکیفیت بایستی دانه‌های قهوه را به طور متوسط آسیاب کرد، یعنی دانه‌ها از قهوه‌ترک درشت‌تر و ریزتر از قهوه فرانسه و دمی باشند. شما برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه می‌توانید از آسیاب دستی استفاده کنید و هم از آسیب برقی فقط کافی است در هرکدام از روش‌ها به‌اندازه دانه‌های آسیاب شده توجه کنید.

تعریف اسپرسوساز نیمه ‌صنعتی

برای تهیه و پخت قهوه اسپرسو از دستگاهی به نام اسپرسوساز استفاده می‌کنند که به‌صورت خانگی، صنعتی و نیمه‌صنعتی وجود دارد. اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی جزو دستگاه‌های اسپرسوسازی هستند که پمپ برق قوی‌تری نسبت به اسپرسوساز خانگی دارند. از این دستگاه‌ها برای فروشگاه‌ها، کافی‌شاپ‌های کوچک و مصارف خانگی استفاده می‌شود.

در اسپرسوساز نیمه ‌صنعتی عملیات آسیاب کردن، تمپ کردن قهوه و پرکردن پرتافیلتر توسط خود شخص انجام می‌شود. با استفاده از این نوع اسپرسوسازها می‌توان قهوه‌ای مشابه با قهوه‌ای که در کافی‌شاپ‌های بزرگ سرو می‌شود تهیه کرد، چراکه میزان فشار بار در آنها از 9 به 20 بار افزایش می‌یابد. با کمک اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی می‌توان روزانه 10 تا 20 فنجان قهوه را به‌راحتی تهیه کرد به همین خاطر این مدل دستگاه‌ها طرف‌داران زیادی دارند.

espresso-machine 2

تفاوت اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی با اسپرسوساز خانگی

هنگامی که شما قصد خرید یک دستگاه اسپرسوساز را دارید با شمار انبوهی از انواع دستگاه‌ها با مدل‌ها و برندهای مختلف رودررو خواهید شد. قبل از هر چیزی شما بایستی مشخص کنید که در چه مکانی می‌خواهید از دستگاه استفاده کنید، چراکه عدم توجه به این نکته مشکلاتی زیادی را در پی خواهد داشت. دستگاه اسپرسو از نظر نوع مکانیزم و نوع کاربری به سه دسته صنعتی، خانگی و نیمه‌صنعتی تقسیم می‌شوند که هرکدام برای استفاده در مکانی مناسب هستند.
اسپرسوسازهای صنعتی در کافی‌شاپ‌های بزرگ استفاده می‌شوند، اما سؤال اینجاست که اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی و خانگی چه کاربردی دارند و تفاوت‌های آنها در چیست؟

از تفاوت‌های این دو نوع اسپرسوساز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپرسوسازهای خانگی همان‌طور از اسمشان مشخص است برای تهیه قهوه اسپرسو در داخل منزل مورداستفاده قرار می‌گیرند، درحالی‌که از اسپرسوساز نیمه‌‌صنعتی در هایپرمارکت‌ها، ادارات، دفاتر کار و… استفاده می‌شود. لازم به ذکر است بعضی از خانواده‌ها روزانه مصرف قهوه اسپرسو بالایی دارند؛ بنابراین می‌توانند به‌جای اسپرسوساز خانگی از اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی استفاده کنند.
 • اسپرسوسازهای خانگی به دلیل اینکه در طول روز میزان قهوه اسپرسو کمتری تهیه می‌کنند دارای توان کمتری نسبت به اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی هستند. درحالی‌که اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی روزانه بالای 10 فنجان قهوه اسپرسو تهیه می‌کنند، به همین خاطر توان دستگاه اسپرسوساز نیمه‌صنعتی از اسپرسوساز صنعتی کمتر و از اسپرسوساز خانگی بیشتر است.
 • سایز پرتافیلتر اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی و خانگی با یکدیگر متفاوت است. دستگاه‌های نیمه‌صنعتی دارای سایز پرتافیلتر 51، 53 و 58 هستند.
  برخی از اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی برخلاف خانگی دارای نازل بخار و آب جوش به‌صورت جداگانه هستند.
 • اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی به فردی تقریباً حرفه در آماده‌کردن قهوه نیاز دارند؛ بنابراین اگر فردی مبتدی در آماده‌کردن قهوه اسپرسو هستید بهتر از دستگاه اسپرسوساز خانگی استفاده کنید.
 • تعداد هدگروپ دستگاه اسپرسوساز نیمه‌صنعتی از هدگروپ دستگاه خانگی بیشتر است به همین خاطر است تعداد بیشتری قهوه اسپرسو با این دستگاه تهیه می‌شود.
 • درصورتی‌که فرد در عصاره‌گیری قهوه مهارت داشته باشد می‌تواند قهوه‌ای بامزه‌تری توسط دستگاه اسپرسوساز نیمه‌صنعتی آماده کند، در غیر این صورت مزه قهوه را خراب می‌کند.
 • از لحاظ ظاهری اسپرسوسازهای خانگی و نیمه‌صنعتی تقریباً شبیه به یکدیگر و تفاوت در امکانات آنها است.

espresso-machine 3

کاربرد اسپرسوسازهای نیمه ‌صنعتی

شما اگر فردی حرفه‌ای در آماده‌کردن قهوه هستید و روزانه مصرف قهوه اسپرسو بالایی دارید به شما توصیه می‌کنیم حتماً دستگاه اسپرسوساز نیمه ‌صنعتی خریداری کنید. از این دستگاه می‌توانید هم در کافی بار منزل خود و هم در محل کارتان استفاده کنید. درصورتی‌که فرد تقریباً حرفه‌ای در تهیه قهوه باشید می‌توانید به‌وسیله اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی یک قهوه اسپرسو بی‌نظیر آماده کنید و از آن لذت ببرید.

مزایای اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی

دستگاه اسپرسوساز نیمه‌صنعتی برای همه مصارف چه خانگی و چه کافی‌شاپی مزایای بسیار زیادی دارد. امروزه مخصوصاً با همه‌گیری بیماری کرونا بیشتر خانه برای خود کافی بار ترتیب داده و گوشه‌ای از منزل خود را به کافی بار تبدیل کرده‌اند. خرید یک اسپرسوساز می‌تواند این کافی بار را بسیار شیک و کاربردی کند. از دیگر مزایای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظاهر اسپرسوسازهای صنعتی همانند اسپرسوساز خانگی است به همین خطر می‌توان به‌راحتی آنها را با وسایل داخل منزل ست کرد.
 • اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی دارای طرح بسیار شیک و فضای بسیاری کمی را اشغال می‌کنند به همین خاطر به‌راحتی می‌توان آنها را برای فضاهای کوچک نیز تهیه کرد.
 • این دستگاه به‌راحتی می‌تواند قهوه زیادی را پخت کرده و در مهمانی‌ها مورداستفاده قرار گیرد.
 • در کمتر از 90 ثانیه این دستگاه می‌تواند قهوه‌ای خوش‌عطر و غلیظ در اختیار شما قرار دهد.
 • به کمک این دستگاه می‌توان عنوان قهوه، موکاچینو، کاپوچینو و لاته درست کرد.
 • به دلیل داشتن بدنه استیل این نوع قهوه‌سازها طول عمر بسیار بالایی دارند.
 • دستگاه‌های نیمه‌صنعتی قهوه‌ساز قابلیت چرخش با زاویه 360 درجه یعنی دورانی را دارند.
 • برخی از این دستگاه‌ها برای اسپرسو و کف شیر به طور هم‌زمان دارای دو بویلر جدا هستند.
 • برخی از قهوه‌سازهای نیمه‌صنعتی دارای صفحه گرم نگهدارنده هستند.

ویژگی اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی خوب

نوشیدن یک فنجان قهوه در طول روز می‌تواند تمام خستگی شما را از بین ببرد. همچنین با نوشیدن قهوه می‌توانید در طول شب بیدار بمانید، اما برای رسیدن به این لذت‌ها و تهیه یک قهوه با طعم بی‌نظیر نیاز به یک دستگاه اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی دارید. برای داشتن یک دستگاه قهوه‌ساز درجه یک لازم است ویژگی‌های آن را بشناسید که عبارت‌اند از:

 • یک اسپرسوساز درجه یک دارای توان بالایی است که می‌تواند با این قدرت فشار بخار آب را تولید کند. در واقع می‌توان گفت هرچه میزان این توان بیشتر باشد اسپرسو باکیفیت‌تری تهیه خواهد شد. این دستگاه‌ها بیشترین قدرتی که دارند حدود 1600 وات با فشار بخار 15 است.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های دستگاه‌های اسپرسوساز مربوط به جنس بدنه آنها است. بدنه دستگاه علاوه بر زیبایی بخشیدن به آن مقاومت و طول عمر دستگاه را نیز تعیین می‌کند، به‌طوری‌که هرچه جنس بدنه محکم‌تر باشد دستگاه مدت طولانی‌تری عمر می‌کند.
 • دستگاه اسپرسوساز دارای سبد پرتافیلتر است که بر روی میزان کرمی که روی قهوه قرار می‌گیرد تأثیرگذار است. این سبد به دو شکل غیرفشرده فشرده وجود دارد که مدل غیرفشرده آن روی قهوه‌سازهای نیمه‌صنعتی وجود دارد.
 • برای عصاره‌گیری قهوه آسیاب شده در دستگاه اسپرسوساز قسمتی به نام دسته گروپ یا پرتافیلتر وجود دارد که میزان سطح کیفی اسپرسوساز را نشان می‌دهد.
 • برخی اسپرسوسازها دارای سیستم قطع خودکار هستند به این معنی که اگر دستگاه در مدت زمانی مشخص مثلاً 15 دقیقه فعالیتی نداشته باشد، دستگاه به طور خودکار خاموش می‌شود.
 • برخی از دستگاه‌ها دارای سیستم شست‌وشو خودکار هستند، بنابراین با داشتن این دستگاه‌ها لزومی ندارد نگران نظافت اسپرسوساز باشید.

espresso-machine 5

مراحل کار دستگاه اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی

بایستی ابتدا پودر آسیاب شده قهوه را به‌صورت کاملاً فشرده داخل پرتافیلتر دستگاه ریخته و سپس درون مخزن دستگاه به مقدار لازم آب بریزید، اکنون دستگاه را روشن کرده و اسپرسو باکیفیت با کرمای بی‌نظیر تهیه و نوش جان کنید. توجه داشته باشید که اگر قهوه آسیاب شده که در داخل پرتافیلتر می‌ریزید به‌اندازه کافی فشرده نباشد اسپرسو شما رقیق و بی‌کیفیت تهیه می‌شود؛ بنابراین بهتر است با استفاده از ابزارهای مناسب تا می‌توانید قهوه را فشرده کنید.

خرید اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی

دستگاه‌های اسپرسوساز نیمه ‌صنعتی باتوجه‌به کارایی و کیفیت برندی که دارند دارای قیمت‌های متفاوتی هستند؛ بنابراین در هنگام خرید این دستگاه‌ها باید دقت کنید که چه نوع دستگاهی می‌خواهید خریداری کنید. توصیه می‌شود اگر قصد خرید دستگاه اسپرسوساز نیمه‌صنعتی را دارید به نکات زیر توجه کنید:

 • برای بررسی میزان عمر یک دستگاه اسپرسوساز بایستی به پارامترهایی همچون وزن و استیل پرتافیلتر، قسمت پلاستیک و… توجه کرد که تضمین‌کننده میزان مقاومت دستگاه هستند.
 • اگر تمایل دارید دستگاه اسپرسوساز شما دارای قابلیت شست‌وشو خودکار باشد می‌توانید دستگاه‌های اسپرسوساز نیمه‌‌صنعتی نوا، جمیلای و بارنی خریداری کنید.
 • هنگام خرید ضروری است که میزان توان دستگاه توجه کنید، چراکه توان دستگاه ارتباط مستقیمی با فشار بخار داشته در نتیجه روی طعم قهوه تأثیرگذار است.
 • اگر خواهان دستگاه‌های اسپرسوساز باقابلیت‌های بالا هستید می‌توانید دستگاهی خریداری کنید که علاوه بر تهیه قهوه اسپرسو، قهوه فرانسوی را نیز تهیه کند. برخی از دستگاه‌ها نیز قابلیت تهیه اسپرسو با کپسول قهوه، پد قهوه و پودر قهوه را دارند؛ در نتیجه می‌توان با این دستگاه‌ها لاته و کاپوچینو تهیه کرد.
 • قبل از خرید بهترین برندهای این دستگاه را بشناسید و در مورد آنها تحقیق کنید تا دستگاهی خریداری کنید که کارایی و کیفیت مدنظر شما را داشته باشد.
 • جدا از برند دستگاه اسپرسوساز، قدرت موتور اسپرسوساز تعیین‌کننده میزان کیفیت اسپرسو تهیه شده است؛ بنابراین بسیار مهم است که هنگام خرید به قدرت دستگاه توجه کنید.
 • اگر می‌خواهید دستگاهی تهیه کنید که در برابر حرارت و ضربه مقاومت بالایی داشته باشد بهتر است اسپرسوساز با بدنه استیل را انتخاب کنید.

معیار انتخاب بهترین اسپرسوسازهای نیمه‌صنعتی

اسپرسوسازها در انواع مدل‌های مختلف تولید می‌شوند که از نظر توان موتور، فشار بخار و… با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از مدل‌های این اسپرسوسازها توانسته‌اند رضایت مشتریان خود را جلب کنند. از معیارهای انتخاب بهترین اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع طراحی دستگاه اسپرسوساز
 • میزان فشار بخار دستگاه اسپرسوساز
 • کیفیت ساخت دستگاه اسپرسوساز
 • توان موتور دستگاه اسپرسوساز
 • میزان ظرفیت دم‌آوری و تهیه انواع نوشیدنی‌ها
 • میزان قیمت دستگاه اسپرسوساز

espresso-machine 5

نحوه نگهداری از اسپرسوساز

برای بالابردن طول عمر دستگاه اسپرسوساز و عملکرد درست آن لازم است به‌درستی از آن نگهداری کنید. در صورت عدم توجه شما به تمیزی دستگاه پس از مدتی دستگاه به تعمیر نیاز پیدا می‌کند. برای نگهداری از دستگاه اسپرسوساز به نکات زیر توجه کنید:

 • پس از هر بار استفاده از دستگاه اسپرسوساز حتماً را شست‌وشو دهید. با این کار از بروز مشکلات احتمالی برای عملکرد دستگاه جلوگیری می‌کنید.
 • برای شستشو دستگاه ابتدا هدگروپ را از دستگاه جدا کرده و آن را کاملاً بشویید به‌طوری‌که پودر قهوه در آن وجود نداشته باشد. برای بهداشتی کردن هدگروپ می‌توانید داخل آن را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز کرده و چندثانیه‌ای دستگاه را روشن کنید.
 • پس از تهیه اسپرسو لازم است سینی چکه گیر و پورتافیلتر دستگاه را تمیز کنید با این کار در قسمت‌های مختلف دستگاه رسوب جمع نمی‌شود و مشکلی رخ نخواهد داد.
 • برای تمیزتر شدن دستگاه اسپرسو می‌توانید به همراه آب از سرکه نیز استفاده کنید، اما بایستی توجه کنید که در آخر هیچ‌گونه اثری از سرکه در داخل دستگاه باقی نماند.

کلام آخر

در تمام دنیا انواع قهوه به‌وفور یافت می‌شود که یکی از پرطرف‌دارترین آنها قهوه اسپرسو است. اسپرسو یک روش برای تهیه قهوه با میزان غلظت بیشتر است. برای تهیه این نوع قهوه بایستی از دستگاه اسپرسوساز استفاده کرد. یکی از انواع این دستگاه اسپرسوساز نیمه‌ صنعتی است که قابلیت تهیه قهوه به مقدار زیاد را دارد. این دستگاه را می‌توان همانند اسپرسوسازهای خانگی در داخل منزل نیز استفاده کرد. تفاوت اصلی اسپرسوسازهای خانگی با نیمه‌صنعتی در میزان توان آنها در تولید فشار بخار است. میزان فشار بخار اسپرسوساز نیمه‌صنعتی نسبت به دستگاه خانگی بیشتر بوده به همین خاطر قادر است روزانه مقدار بیشتری قهوه اسپرسو تهیه کند.
هنگامی که قصد خرید یک دستگاه اسپرسوساز را دارید بایستی به‌تمامی ویژگی‌های آن دقت کنید، چراکه کیفیت اسپرسوساز تأثیر بسیار بالایی در طعم قهوه دارد. برخی از برندهای این دستگاه‌ها به دلیل کیفیت بالایی که دارند بسیار مشهور هستند؛ بنابراین سعی کنید قبل از خرید آنها را بشناسید یا از فروشنده بخواهید شما را راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *